Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi na šampionátu sahají po čtvrtfinále. Slovince rozdrtili 5:1

Češi na šampionátu sahají po čtvrtfinále. Slovince rozdrtili 5:1

Čeští hokejisté porazili v pátém zápase na mistrovství světa v Paříži bez problémů Slovinsko 5:1, se ziskem deseti bodů se posunuli na druhé místo tabulky skupiny B a mají blízko postup do čtvrtfinále. Svěřenci trenéra Josefa Jandače vykročili za čtvrtou výhrou v řadě již v první třetině, kterou vyhráli 3:0.

O čtvrtou výhru nad Slovinskem, které ještě české hokejisty nikdy v historii neporazilo, se dvěma góly zasloužil Roman Horák. Střelecky se prosadili i Michal Řepík, Michal Kempný a Roman Červenka.

Čechům, kteří se ve čtvrtek trápili proti Norsku a vyhráli 1:0 až v prodloužení, ulehčil vstup do utkání obránce Gregorc hrající v extraligovém Hradci Králové. Již po 66 sekundách se nechal vyloučit a soupeř jeho faul využil. Skóre otevřel pohotově dorážející Řepík.

Brankář Mrázek, který dostal podle plánu přednost před v minulém zápase nepokořeným Francouzem, musel první vážnější situaci řešit ve čtvrté minutě. Se střelou Mušiče si ale bez problémů poradil.

Mnohem více práce měl Mrázkův protějšek Krošelj, jenž sice zlikvidoval šanci Pastrňáka, ale přesto inkasoval i ve druhé české přesilovce. Horákův gól však rozhodčí uznali až zpětně, neboť jeho střela se odrazila od kamery v brance zpět do hřiště a rozhodčí to nepostřehli.

O možný druhý zásah tak přišel Řepík, jenž překonal Krošelje o tři minuty později a hra mezi tím nebyla přerušena. Dvougólovým střelcem se tak později stal Horák, jenž ve 12. minutě pohotově dorazil Gudasovu ránu od modré čáry.

Slovinci mohli snížit v početních výhodách, vyloučení Kempného a Řepíka ale nevyužili. Příliš ani nezatopili Mrázkovi, jenž si v první třetině připsal jen čtyři zásahy. Jeho protějšek patnáct.

Definitivní klid zajistil českému týmu ve 23. minutě Kempný, jenž skóroval po spolupráci s Vránou a efektní přihrávce zpoza branky. O osudu utkání tak bylo rozhodnuto a obě mužstva mohla šetřit síly na další zápasy turnaje. Slovince totiž již v sobotu čeká zřejmě klíčový souboj s Běloruskem o udržení v elitní skupině MS.

Mrázek si ve druhé třetině připsal více zákroků než Krošelj, vážnou situaci ale řešil jen jednu: ve 35. minutě zlikvidoval nebezpečnou střelu Robara.

Ve 41. minutě byl blízko páté brance kapitán Voráček, svoji šanci však gólově nezakončil. O tři minuty později se branky dočkali Slovinci, když Muršakovu přihrávku od zadního mantinelu zužitkoval Verlič. Česká defenziva tak inkasovala gól po sedmi třetinách s nulou. Další branku mohl přidat z brejku Řepík, Krošelje ale překonal v identické situaci až Červenka.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1