Češi sází na rychlobruslařky a snowboardistky. Olympijskou nadějí jsou Sáblíková, Samková a Ledecká | info.cz

Články odjinud

Češi sází na rychlobruslařky a snowboardistky. Olympijskou nadějí jsou Sáblíková, Samková a Ledecká

Nelehký úkol čeká české sportovce na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu, pokud chtějí vyrovnat rekordní medailový zisk ze Soči. Před čtyřmi lety totiž vybojovali dvě zlata, čtyři stříbra a dva bronzy. Třetí zimní hry na asijském kontinentu začnou 9. a skončí 25. února, v české výpravě je 93 závodníků včetně obhájkyň prvenství Martiny Sáblíkové a Evy Samkové. 

Pověst medailové jistoty bude chtít potvrdit rychlobruslařka Sáblíková, ačkoli v této sezoně se jí kvůli zdravotním patáliím nedaří jako v těch předchozích. Přesto vládkyně dlouhých tratí doufá, že při čtvrté účasti pod pěti kruhy rozšíří sbírku tří zlatých, jedné stříbrné a jedné bronzové medaile. Stupně vítězů by mohla atakovat také další rychlobruslařka Karolína Erbanová. 

Velké naděje vkládají fanoušci do snowboardistky Ester Ledecké, jež kraluje paralelnímu obřímu slalomu. Dvaadvacetiletá obojživelnice se v Pchjongčchangu kromě prkna představí rovněž na sjezdovkách. Mezi favoritky patří i obhájkyně zlata ve snowboardcrossu Samková.

Bez šance na cenný kov nejsou ani hokejisté, které po letech čeká turnaj bez účasti hráčů z NHL. Z pětadvacetičlenného kádru mají olympijské zkušenosti pouze kapitán Martin Erat a Roman Červenka. Největšími aspiranty na hokejové zlato jsou Rusové v čele s hvězdnými útočníky Pavlem Dacjukem a Iljou Kovalčukem.

Kvůli zranění naopak chybí biatlonistka Gabriela Koukalová. Ta v Soči ke třem čtvrtým místům přidala i dvě stříbra, do Pchjongčchangu ji ale nepustily dlouhodobé problémy s bolavými lýtky. Největšími nadějemi mezi biatlonisty, kteří ze Soči přivezli celkem pět cenných kovů, jsou tak Ondřej Moravec a Veronika Vítková.

Celkem se ZOH v Pchjongčchangu zúčastní téměř tři tisícovky sportovců z 92 zemí, což je nejvíc v historii. Počet disciplín poprvé překročí stovku, rozdělí se 102 medailových sad. Premiérově byly do programu her zařazeny snowboardový Big Air, mixy v curlingu, rychlobruslařský závod s hromadným startem a soutěž družstev ve sjezdovém lyžování.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie