Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi se radují. Hokejisté rozdrtili Bělorusko, na šampionátu mají první výhru

Češi se radují. Hokejisté rozdrtili Bělorusko, na šampionátu mají první výhru

Čeští hokejisté deklasovali ve svém druhém zápase na mistrovství světa v Paříži Bělorusko 6:1 a připsali si premiérové tři body do tabulky skupiny B. Reprezentace porazila Bělorusko i v osmém vzájemném souboji na šampionátech. Gólem a dvěma asistencemi se na tom podílel kapitán Jakub Voráček.

Češi vykročili za očekávanou výhrou již v první třetině, ve které se prosadili Petr Vrána a Radko Gudas. Soupeř na začátku druhé části snížil, ale Roman Červenka, Radim Šimek, Voráček a Michal Kempný zajistili favoritovi očekávaný triumf.

Další utkání čeká svěřence trenéra Josefa Jandače v pondělí, kdy se od 20:15 utkají s Finskem.

Český tým se po pátečním večerním zápase proti Kanadě rozjížděl velmi pomalu. Pomohla mu první přesilová hra, ve které se sice Voráček a spol. neprosadili, po jejím skončení si však vytvořili výraznější tlak.

Do vedení se favorit dostal ve 14. minutě, kdy Vrána tečoval střílenou přihrávku od Birnera mimo dosah brankáře Lalanda. Druhý gól padl při hře čtyři na čtyři, střelou od modré se prosadil Gudas a zaznamenal premiérovou trefu v reprezentaci.

Brankář Francouz, který dostal ve druhém duelu MS přednost před Mrázkem, si v první třetině připsal jen jeden zákrok, zatímco jeho protějšek Lalande 14. V úvodu druhé třetiny ale kapituloval i český gólman. Jeho tým hrál v oslabení a dvě sekundy po skončení trestu snížil Pavlovič.

Bělorusové přidali a byli nebezpečnější, český tým mohl ale uklidnit Kovář. Po samostatné akci trefil jen tyč. Neprosadil se ani z přečíslení Plekanec, Birner se v oslabení dostal do samostatného nájezdu, zakončil však vedle.

Při Denisovově vyloučení Češi soupeře dostali pod drtivý tlak, gól však nevstřelili. Střela Jeřábka na konci trestu běloruského beka skončila na tyči. Prosadil se až ve 36. minutě Červenka, kterého nezištně našel Horák.

Na začátku závěrečné dvacetiminutovky byli vyloučeni Voráček a Jeřábek, na sedm sekund pykali i současně, Bělorusko ale snížit nedokázalo. Při Lisovecově trestu poté hned dvakrát nebezpečně střílel Červenka, druhého gólu v zápase se ale nedočkal.

Když byl ale obránce soupeře minutu po návratu na led vyloučen opět, Češi již početní převahu využili. Po Voráčkově přihrávce přesně vystřelil Šimek. Český kapitán se pak zapsal mezi střelce i sám, když dokončil Pastrňákovu akci. Lalande následně opustil běloruskou branku. Jeho náhradník Karnauchov inkasoval již jen jednou, 14 sekund před koncem ho překonal Kempný.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1