Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi živí naději. Jak mohou Lvíčata na EURO do semifinále?

Češi živí naději. Jak mohou Lvíčata na EURO do semifinále?

Pořádně to zamotali! Fotbalisté české reprezentace do 21 let na EURO v Polsku odmítli kapitulaci, po výhře 3:1 nad Itálií jsou ve hře o postup. A šance není malá. Lvíčata dokonce mohou snít v těžké skupině o prvním místu, které by zaručovalo semifinále bez ohledu na ostatní skupiny. Tady by ale muselo pomoci více okolností. Reálný je ovšem také postup z druhého místa.

Ideální scénář? Samozřejmě první místo. I to je pro českou reprezentaci ve hře, ačkoliv spíše v teoretické rovině. Svěřenci Vítězslava Lavičky by museli bezpodmínečně porazit Dánsko a doufat, že Itálie vyhraje nad Německem. Tím by vznikla situace, kdy by se Češi, Němci a Italové seřadili na šesti bodech.Jako první by rozhodovaly body ve vzájemných zápasech, tady by to byla jasná plichta. A tak by přišlo na řadu skóre ze vzájemných zápasů. Češi ho už znají, mají 3:3. Němci jsou zatím na bilanci 2:0 (výhra nad Českem), u Italů je to 1:3 (prohra s Českem).

Protože se bavíme o situaci, kdy Itálie nad Německem zvítězí, záleželo by na konkrétním skóre z jejich zápasu. Možnosti je několik. Pokud by Itálie vyhrála 1:0, nejlepší skóre ze vzájemných zápasů by měli Němci (2:1), Češi by byli druzí. Kdyby to bylo 3:0 a víc, nejlépe by na tom byla Itálie, Češi by opět zůstali hned za ní a Němci by na turnaji skončili.Zajímavá situace by vznikla ve chvíli, kdy by se dva týmy sešly na stejném skóre. To by nastalo například v případě výhry Itálie nad Německem 2:0 (Itálie a Česko by měly skóre 3:3 a rozdaly by si to o první místo, Německo by bylo ze hry), nebo při triumfu Italů 3:1 (Česko a Německo by měly skóre 3:3 a rozdaly si to o druhé místo, Itálie by byla první).

Více si přečtěte na webu iSport.cz. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744