Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česká naděje na Australian Open: Karolína Plíšková patří mezi favoritky turnaje

Česká naděje na Australian Open: Karolína Plíšková patří mezi favoritky turnaje

Tenistka Karolína Plíšková je největší českou nadějí na nadcházejícím Australian Open. Světová pětka patří díky svému servisu a razantní hře k největším favoritkám na titul z prvního grandslamu sezony.

Na obhajobu trofeje myslí světová jednička Němka Angelique Kerberová, ale vrátit se na trůn a získat rekordní třiadvacáté grandslamové vítězství ve dvouhře se pokusí Američanka Serena Williamsová. Počítat se musí s Polkou Agnieszkou Radwaňskou, Rumunkou Simonou Halepovou i Španělkou Garbiňe Muguruzaovou.

Mezi muži se nejvíce mluví o dvou hráčích. Premiérově by rád v Melbourne zvítězil lídr světového žebříčku Brit Andy Murray, naopak pozici krále Austrálie nechce opustit Srb Novak Djokovič. Útočit bude již na rekordní sedmý vavřín.

Čtyřiadvacetiletá Plíšková poprvé prorazila na grandslamu loni postupem do finále US Open. "Nikoho se nebojím. Soupeřek ani sebe, diváků, ničeho. Jsem schopna porazit kohokoli, když budu hrát dobře," řekla Plíšková před Australian Open po titulu v Brisbane, kterým vstoupila do sezony a ukázala tak svoji sílu.

Česká tenistka, která dvě sezony po sobě dala nejvíce es na okruhu WTA, si věří na postup do osmifinále. "A pak se uvidí, jakou budu mít soupeřku. Jsem ale schopná se vypořádat s kteroukoli, i když ne každá mi úplně sedí," řekla Plíšková a tlaku se nebála. "Slýchám kolem sebe častěji, že vyhraju grandslam, ale neřeším, jestli to přijde letos nebo za rok. Snažit se budu hrát co nejlépe na každém z nich."

Do sezony vstoupila vítězně pod vedením nového kouče Davida Kotyzy, bývalého trenéra Petry Kvitové, která kvůli pořezaným prstům z prosincového přepadení letos v Austrálii chybí. "Někde v její hlavě dřímá šampionka, jen ji potřebujeme najít a probudit," řekl Kotyza začátkem ledna v rozhovoru pro WTA Insider.

Kerberová loni titulem na Australian Open rozjela životní sezonu a doufá, že na ni letos naváže. "Tady všechno začalo. Vím, že jsem teď pod větším tlakem, ale zkusím si to užívat jako loni a využít zkušeností z minulého roku," plánovala Němka.

Djokovič loňským šestým titulem v Melbourne vyrovnal Roye Emersona a nyní má před sebou výzvu v podobě sedmého. V Dauhá porazil ve finále Murrayho a pochvaloval si ideální start do sezony. "Doufám, že na to navážu. Jsem nažhavený a tady jako doma," řekl Djokovič, který Australian Open vyhrál v letech 2008, 2011, 2012, 2013, 2015 a 2016.

Australská tenisová legenda Ken Rosewall očekává nejvíce právě od dvojice současných lídrů Murrayho s Djokovičem. "Oba ční nad ostatními a dle mého odhadu je lehkým favoritem Murray," míní čtyřnásobný vítěz turnaje Rosewall.

Z českých mužů má tradičně největší šance Tomáš Berdych, který se pokusí zopakovat nebo vylepšit semifinálovou účast z let 2014 a 2015. Poprvé na grandslamu bude hrát pod superkoučem Goranem Ivaniševičem. "Hlavní cíl je pokusit se získat grandslamový titul," řekl wimbledonský vítěz z roku 2001 Ivaniševič na začátku spolupráce s Berdychem, který hrál finále Wimbledonu 2010.

Zastavit Murrayho a Djokoviče můžou Kanaďan Milos Raonic či Japonec Kei Nišikori a stále se musí počítat s dvojicí nedávných vládců: se sedmnáctinásobným vítězem grandslamů Švýcarem Rogerem Federerem a Španělem Rafalem Nadalem.

Vítězové dvouher získají 3,7 milionu australských dolarů (70 milionů korun). Hráč vyřazený v prvním kole hlavní soutěže si vydělá 50 tisíc australských dolarů, tedy zhruba 943 000 korun.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1