Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česká senzace na US Open! Muchová pobláznila New York, fanoušci ji hnali k životnímu triumfu

Česká senzace na US Open! Muchová pobláznila New York, fanoušci ji hnali k životnímu triumfu

Ač bylo po jedné v noci, užívala si tenistka Karolína Muchová chvíle slávy. Na dvorci Louise Armstronga rozdávala přes únavu jeden podpis za druhým a fotila se s diváky, od nichž čerpala energii při překvapivé výhře ve druhém kole US Open nad Španělkou Garbiňe Muguruzaovou.

Zprvu to sice vypadalo, že od dvojnásobné grandslamové šampionky schytá „kanára“, ale postupně se rozehrála. Pestrou hrou - čopy, kraťasy, voleji i sprškou vítězných úderů – nakonec bývalou světovou jedničku porazila.

„Ani nevím, jak jsem to dokázala,“ uvedla ještě na kurtu. „Zatím nevnímám, co se mi povedlo. Ani si to ještě neuvědomuju, ale jsem strašně ráda. Porazit takovou hráčku, to je super, sen,“ řekla dvaadvacetiletá tenistka později.

 

Na dvorec přišly s Muguruzaovou po půl jedenácté večer, a když zápas začal, Muchová netrefovala kurt. Bod po bodu přibýval na stranu favoritky a mladá Češka záhy prohrávala 0:5. „Byla jsem nervózní, protože to pro mě bylo něco nového a jiného. Strašně velký stadion, hrálo se pod světly a musela jsem si na to zvyknout,“ uvedla.

Už v závěru prvního setu naznačila, že se rozkoukává. „Trefila jsem pár úderů a šlo to. Zvykla jsem si na podmínky a začala jsem si to víc užívat,“ uvedla olomoucká rodačka, kterou přivedl k tenisu otec Josef, bývalý fotbalista a nyní trenér.

Z vítězky Roland Garros 2016 a loňské šampionky Wimbledonu Muguruzaové strach neměla. „Já jsem si nepřipouštěla respekt. Nevnímala jsem, proti komu hraju. Fakt jsem si potřebovala zvyknout na všechno kolem.“

Čím dál víc si svou hrou získávala na svoji stranu fanoušky. Její vítězné údery hlasitě oslavovali. „Řvali. Byl to úplný blázinec. Prostě New York. Hodně mě to nabíjelo, to jsem ještě nezažila,“ chválila Muchová diváky, kteří vydrželi dlouho do noci.

I proto pak dlouho zůstala a snažila se lidem podepsat nebo se s nimi vyfotit. „Aspoň trochu se jim odvděčit,“ řekla a pochopila, co zažívá třeba Roger Federer, po kterém fanoušci šílí. „Jasně, už vím, jaké to je. Je to nádherný. Doufám, že to jednou přijde, ale je to daleko. Třeba jednou...,“ zasnila se Muchová, která do US Open sehrála na okruhu WTA jediný zápas.

V utkání s Muguruzaovou zaujala variabilním tenisem. „To je moje hra. Tohle jsem v sobě měla odmalička, prostě mě to tak baví. Dívám se spíš na chlapský tenis. Baví mě to tak hrát, rozhodně bych nechtěla běhat pravá levá, nezvládla bych to ani fyzicky.“

Po postupu z kvalifikace do hlavní soutěže mluvila o životním úspěchu. Ještě větší radost pak měla z výhry v prvním kole nad Ukrajinkou Dajanou Jastremskou. „A teď jsem zjistila, že můžu hrát s nejlepšíma hráčkama. Nejsou nadlidi a vlastně je můžu i porazit,“ usmála se.

Před sebou měla pozdní večeři a cestu na hotel. „Nechodím brzo spát, ale teď jsem taková nabitá. Nevím, jestli vůbec usnu. Do dvou v noci jsem kvůli tenisu asi vzhůru nikdy nebyla,“ řekla a myslela už na další den. Plánovala s fyzioterapeutem ulevit tělu, aby se připravila na třetí kolo proti Australance Ashleigh Bartyové.

Jelikož doposud objížděla turnaje nižšího okruhu ITF, tak si musí soupeřku nakoukat na internetu. „Jméno znám a vím, že je šikovná,“ řekla Muchová, která dostala nespočet blahopřání. „Podívala jsem se na mobil a bylo tam strašně moc zpráv, tak jsem to zase vypnula. S rodinou jsem mluvila,“ řekla hrdinka noci.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232