Články odjinud

České biatlonistky dojely ve štafetě až dvanácté, zvítězily Bělorusky

České biatlonistky dojely ve štafetě až dvanácté, zvítězily Bělorusky

České biatlonistky dojely v závěrečné štafetě na 4x6 kilometrů na OH až dvanácté. Celý závod provázely špatné podmínky a silný vítr. Eva Puskarčíková rozjela závod v Koreji dobře, ale Jessica Jislová i Markéta Davidová musely každá po střelecké položce vestoje na dva trestné okruhy a finišmanka Veronika Vítková už umístění jen mírně vylepšila. Vyhrály Belorusky, které ve štafetě dosud nezískaly žádnou medaili. 

Závod kvůli silnému větru přinesl mnoho zvratů a většina favorizovaných týmů neuspěla. Zvítězily Bělorusky, které ve štafetě dosud nezískaly žádnou olympijskou medaili. Pro stříbro si dojelo Švédsko a bronz vybojovala Francie. Největší favoritky Němky, které vyhrály sedm z posledních osmi štafet Světového poháru, skončily až osmé.

České kvarteto, kterému celou sezonu kvůli zranění chybí jednička Gabriela Koukalová, nenavázalo na vystoupení před čtyřmi lety v Soči. Reprezentantky na minulé olympiádě dojely čtvrté a po diskvalifikaci Rusek později získaly bronz.

Poslední závod biatlonistek v Koreji začal za hustého sněžení a nevyzpytatelného větru. Puskarčíková ale rozjela štafetu slušně, a přestože musela třikrát dobíjet, předávala na šesté pozici. Jislová zvládla položku vleže bezchybně a posunula české kvarteto na průběžné páté místo.

Jenže přišla kritická čtvrtá střelba závodu, kterou výrazně ovlivnily prudké poryvy větru a většina štafet měla obrovské problémy. Jislová pětkrát minula, takže musela na dvě trestná kola a Češky se po polovině závodu propadly až na čtrnáctou příčku. Jak jsem dvě kola jela poměrně rychle, strašně jsem na střelnici vytuhla a začala se celá klepat. Bylo těžké dát tělo do kupy, abych byla schopná něco trefit, řekla zklamaná Jislová České televizi.

Na třetím úseku ji napodobila Davidová. Střelbu vleže zvládla výborně a posunula se na desáté místo. Jenže po "stojce" stejně jako Jislová musela na dva trestné okruhy a Češky klesly na patnácté místo. Strašně mě to mrzí, že jsme štafetu nepodržela. Právě vůbec nefoukalo. Asi jsem si blbě stoupla, ale to mě neomlouvá, uvedla Davidová.

Bronzová medailistka z úvodního sprintu Vítková vyrazila do závěrečného úseku se slepenou pažbou své zbraně, která se jí rozletěla na kusy při smíšené štafetě. Česká jednička v Koreji si při střelbě počínala lépe než předchozí dvě kolegyně a nakonec tým posunula o tři místa.

Nepříznivé počasí udělalo ze závodu loterii a pořadí se hodně měnilo. Před závěrečným úsekem vedly Polky, ale Bělorusku pomohla Darja Domračevová. Jednatřicetiletá závodnice se po "ležce" dostala do vedení a na "stojce" ukázala pevné nervy, když musela třikrát dobíjet. Díky čtvrtému zlatu se stala nejúspěšnější biatlonistou olympijské historie.

Stejně jako Bělorusky i Švédky slaví první štafetovou biatlonovou medaili pod pěti kruhy a vděčí za to především dvaadvacetileté Hanně Öbergové. Senzační zlatá medailistka z vytrvalostního závodu za sebou na posledním úseku nechala Anais Bescondovou z Francie.

Biatlonový program v Pchjongčchangu zakončí v pátek závod mužských štafet.