Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko může porazit favorita z Ruska, věří obránce Kolář. Po čtvrtfinálové výhře vyzdvihl brankáře Francouze

Česko může porazit favorita z Ruska, věří obránce Kolář. Po čtvrtfinálové výhře  vyzdvihl brankáře Francouze

Čeští hokejisté prohráli s Ruskem šestkrát za sebou, ale v semifinále olympijských her v Pchjongčchangu by chtěli nelichotivou bilanci změnit. Obránce Jan Kolář věří, že se to v pátek podaří a reprezentace překvapí hlavního favorita turnaje.

Rusko má hodně dobrý mančaft, ve kterém je hodně individualit. Ale hrát se dá s každým. Pokud budeme hrát naši hru, vyhrát můžeme, řekl Kolář po české čtvrtfinálové výhře 3:2 po nájezdech nad USA.

Fakt, že Česko se sbornou několikrát v řadě prohrálo, dobře věděl. "Byl bych rád, kdybychom teď vyhráli. Uděláme pro to maximum, šance je docela velká. Oba mančafty budou unavené, takže se dá čekat taktická bitva, nikdo nebude chtít vypadnout z té cesty nahoru," podotkl jedenatřicetiletý bek, který hraje v KHL za Chabarovsk.

Přestože většina odborníků považuje Rusko za hlavní favority turnaje, podle Koláře mají reálnou šanci na zisk zlaté medaile i další týmy.

Jsou jedním z favoritů. My můžeme být taky, ještě jsme neprohráli, Švédi hrají výborně. Bude záležet, jak se kdo vyspí, kdo dostane víc přesilovek a jak je využije, uvedl a ocenil dosavadní české výkony. Hrajeme naplno, každé střídání. Snažíme se, povzbuzujeme se, jsme soudržní. A když k tomu ještě Francík (Pavel Francouz) chytá takhle parádně, tak se to puzzle skládá. I díky tomu jsme úspěšní, řekl.

Nejsilnější stránkou Kolářovy hry je spolehlivá defenziva, na olympiádě se už několikrát předvedl i v útočné fázi. V základní skupině proti Švýcarsku si připsal dvě asistence, v duelu s USA skóroval.

Je to super. Ale mám radši, když někoho trefím nebo zblokuju střelu, na to jsem zvyklý. To máte asi jako u útočníků, když dávají góly, jsou zvyklí se radovat, a když dají bodyček, tak se tak neradují, pousmál se Kolář. Je příjemné, když pomůžu i dopředu. Budu se asi opakovat, ale hlavně jsme tady jako jeden tým. Důležité jsou výsledky. Nikdo se nebude ptát, kdo vybojoval jaký puk, kdo dal jaký gól. Všechno se bude hodnotit podle medailí, dodal Kolář.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1