Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Český hokej v problémech! Liga mistrů žádá trest pro Hradec, vadí jí kritika

Český hokej v problémech! Liga mistrů žádá trest pro Hradec, vadí jí kritika

Na český hokej se valí mezinárodní aféra. Odstartoval ji nedávný rozhovor prezidenta hradeckého klubu Miroslava Schöna pro deník Sport, který hnul děním také ve Švédsku či Finsku. Schönova kritika, nasměrovaná na adresu Champions League, přinesla tučnou odezvu z jejího velína. Nazlobený šéf soutěže Martin Baumann žádá pro Čechy pokutu za porušení akcionářské smlouvy. Uhasit požár se usilovně snaží vedení extraligy.


Architekti Champions League si vytkli za cíl po letech tápání a marných pokusů v prostředí mezinárodního hokeje konečně postavit na nohy fungující model nadnárodní konfrontace. Očekávání byla značná, realita zatím za sny a plány pokulhává. Ačkoli jsou mnohdy k vidění vynikající zápasy, finanční stránka projektu zůstává slabá. Především právě na to ve Sportu upozornil Miroslav Schön, jehož výroky způsobily pozdvižení.Boss hradeckého Mountfieldu se nerozpakoval, když před dvěma týdny otevřeně prohlásil: „Champions League nese honosný název, přitom na klubech parazituje. Soutěž platíme my, taková je skutečnost. My sice dostaneme startovné 20 tisíc eur, ale umíte si představit, co je to za směšnou částku při organizaci letecké přepravy do Turku, Nottinghamu a Bernu. K tomu hotely a další věci s tím související. Z mého pohledu jde o vyhozené peníze.“

Prásk! Pro lídry CHL to byla rána na komoru. O to větší, když se článku chytila severská média. „Dopad na pověst ligy, kterou vytváříme takovými prohlášeními, je obrovský a velmi špatný. Musíme co nejdříve taková prohlášení sankcionovat,“ píše Baumann řediteli extraligy Josefu Řezníčkovi v e-mailové korespondenci. Tu má deník Sport k dispozici.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1