Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Český lvíček na poušti: FAČR se domluvila na spolupráci s katarským fotbalem

Český lvíček na poušti: FAČR se domluvila na spolupráci s katarským fotbalem

Fotbalová asociace České republiky se domluvila na spolupráci s katarským svazem. Místopředseda Roman Berbr se dnes s dalšími členy výkonného výboru sešel v Dauhá s vedením katarského fotbalu v čele s presidentem Hamadem Bin Chalífou Bin Ahmadem Al Tháním a společně podepsali memorandum o spolupráci.

„Nechtěli jsme, aby naše spolupráce byla jen o těchto dvou zápasech, na které jsme sem přijeli. Diskutovali jsme o tom, v čem by naše spolupráce mohla být prospěšná pro obě strany. Začínáme na reprezentační úrovni, ale chceme pokračovat v dalších věcech. Budeme si moci vyměňovat trenéry na stáže, katarské mládežnické týmy mohou jezdit k nám, my k nim. Mohli bychom spolupracovat i v amatérském fotbale, ženském fotbale a také co se týče rozhodčích,“ uvedl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

„Říkali jsme si, že bychom mohli Katar pozvat na náš turnaj do 18 let Václava Ježka. Teď debatujeme, v čem všem se dá spolupracovat, aby přínos byl na obou stranách,“ dodal.

Česká delegace se dnes podívala do špičkového tréninkového centra Aspire Academy v Dauhá, které patří k nejmodernějším na světě. V rámci jednoho velkého parku je k dispozici vše, co sportovci potřebují k přípravě. Zástupci FAČR se mohli seznámit také s přípravami na pořádání mistrovství světa 2022.

„Máme silné zázemí, Aspire akademii a také mnoho zkušeností, o které se rádi podělíme. Zároveň sami hledáme možnosti, kde se přiučit nové věci, abychom byli co nejlépe připraveni na šampionát. A věříme, že ze spolupráce s českou asociací můžeme těžit. Máme tuto úmluvu o spolupráci a nyní budeme sestavovat plán, jak z toho mohou obě strany získat co nejvíce,“ řekl generální sekretář katarského fotbalu Mansúr Al Ansárí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1