Český rekord v ohrožení: Překoná ho po 35 letech Semenayová? Ještě to zkusí, tuší Kratochvílová | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Český rekord v ohrožení: Překoná ho po 35 letech Semenayová? Ještě to zkusí, tuší Kratochvílová

Český rekord v ohrožení: Překoná ho po 35 letech Semenayová? Ještě to zkusí, tuší Kratochvílová

Čas Jarmily Kratochvílové 1:53,28 minuty v běhu na 800 metrů pořád vládne historii jako nejstarší atletický světový rekord. Letos by o něj ale česká držitelka mohla přijít, na její čas totiž tvrdě útočí Jihoafričanka Caster Semenyaová. Na překonání rekordu má ale Semenayová jen několik měsíců. V listopadu totiž začnou platit nová pravidla IAAF, která ji mají donutit k úpravě přirozené hladiny testosteronu. „Může to stihnout,“ přemítá v rozhovoru pro iSport.cz Kratochvílová.

Minulý pátek byla Jarmila Kratochvílová u televizního přenosu půlky z Diamantové ligy v Monaku připravená, že teď už to může přijít. Caster Semenyaová vystřihla brutální čtvrtku, ještě na 600 metrech byla před úrovní světového rekordu, až ve finiši zvadla.„Vypadala nebezpečně. U televize to byly takové nervy…,“ vydechla Kratochvílová. „Už loni jsem ji pozorovala, říkala jsem, že je určitě připravená, aby světový rekord překonala. A letos se mi zdá ještě lepší. V Monaku jsem už docela čekala, že rekord dá. Ale je dobře, že ho před tím výročím nezaběhla…“

V červenci 1983 odjížděla Kratochvílová ze socialistického Československa na mítink do Mnichova s plánem zaběhnout si sprint na 200 metrů. Kvůli křeči v noze si ale nakonec vybrala půlku, na níž využila služeb německé vodičky Petry Kleinbrahmové, která měla závod rozjet pro krajanku Margret Klingerovou.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.