Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cesta do Kladna je volná, žádný tým NHL si Jágra nevybral

Cesta do Kladna je volná, žádný tým NHL si Jágra nevybral

Benátky nad Jizerou se zřejmě mají v sobotu na co těšit. Jaromír Jágr už má totiž cestu do Kladna volnou a do první hokejové ligy potřebuje naskočit co nejdříve, aby svému klubu mohl případně pomoci i v baráži. Z listiny nechráněných hráčů, na kterou legendárního útočníka umístilo v NHL Calgary, si ho podle informací zámořských novinářů nikdo nevybral a podle dohody s klubem by teď měl zamířit na rozehrání do první české ligy. Zároveň si ale měl nechat pootevřená vrátka pro případný návrat do zámoří.

Aby Jágr mohl odejít do Evropy (místo působení na farmě), musel podle regulí projít zmíněnou waver listinou. Od chvíle, kdy ho Calgary v neděli večer umístilo na listinu nechráněných hráčů, začala běžet 24hodinová lhůta, kdy ostatní kluby měly právo stáhnout si jej na svou soupisku s tím, že by pak automaticky převzaly jeho smlouvu. To se ovšem nestalo a Jágr tak zůstává hráčem Flames a vedení klubu jej může poslat na farmu nebo zapůjčit do Evropy. Klub zatím situaci nekomentoval.

Jágr, který v poslední době netrénoval, vyjednával s Calgary svůj návrat do Kladna. Nakonec se obě strany měly dohodnout na řešení, které budoucímu členovi Hokejové síně slávy definitivně nezabouchne zámořské dveře.

Flames si ho teoreticky mohou během sezony vytáhnout zpátky. Kontrakt mu i nadále poběží, takže se skutečně může stát, že se ještě vrátí. Třeba na boje o Stanley Cup.

Více zpráv o sportu čtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1