Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čeští bojovníci MMA podruhé zamíří do O2 Arény. Předtím naverbovali fanoušky do registru dárců kostní dřeně

Čeští bojovníci MMA podruhé zamíří do O2 Arény. Předtím naverbovali fanoušky do registru dárců kostní dřeně

Elitní bojovníci ve stylu MMA (Mixed Martial Arts) Karlos Vémola a Patrik Kincl před svým čtvrtečním zápasem v kleci v O2 Aréně uzavřeli unikátní sázku. A jdou v ní doslova až na dřeň. Oba se vsadili o to, kolik svých fanoušků dokáží přimět ke vstupu do registru do dárců kostní dřeně. A jak Kincl, tak Vémola šli příkladem.

Čtvrteční zápas obou bojovníků bude hlavním bodem večera programu v O2 Aréně, ještě předtím ale Vémola s Kinclem uzavřeli neobvyklou sázku. Vyzvali svoje fanoušky, aby vstoupili do registru dárců krvetvorných buněk a v případě potřeby tak zachránili lidský život. Celkem díky nim počet potenciálních dárců vzrostl o 57 lidí.

„Vyzval jsem všechny svoje fanoušky, aby nejen na akci ale také i v budoucnu vstoupili do Českého registru dárců kostní dřeně IKEM. Jsem rád, že se díky nám rozrostou řady registru o příznivce českého MMA. Má to smysl,“ podotýká bojovník Patrik Kincl.

I díky bojovníkům tak počet potenciálních dárců zvýšil, celkem v polovině června bylo v registru téměř 30,5 tisíce lidí. „To je to nejmenší, co jsme mohli pro nemocné udělat,“ dodává Karlos Vémola.

Spoluorganizátorem projektu „Boj na dřeň“ je i Nadační fond Kapka naděje, se kterým Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM dlouhodobě spolupracuje. Společně se snaží aktivně pomáhat co nejvíce dětským pacientům, kteří trpí některým typem leukémie a poruchou krvetvorby.

„Jsem rád, že se nám podařilo společně s týmem XFN uspořádat tuto kampaň, na jejímž konci bude nejen větší povědomí o důležitosti Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM, ale také jeho rozšíření o příznivce českého MMA,“ zhodnotil Jan Fischer, ředitel Nadačního fondu Kapka naděje.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744