Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češti fanoušci čekali na boxerskou legendu marně. Mayweather dorazil až na afterparty

Češti fanoušci čekali na boxerskou legendu marně. Mayweather dorazil až na afterparty

Fanoušci boxu čekali v Praze na bývalého slavného boxera marně. Floyd Mayweather měl být hvězdným hostem galavečera Box Live, kde měl předat pás pro evropského šampiona WBO, který vyhrál Štěpán Horváth. Nabral však několikahodinové zpoždění a dorazil až na afterparty v Klubu Lávka. „Chtěl bych se omluvit, že jsem se zpozdil, ale měli jsme velký problém s naším letadlem,“ vysvětlil.

Bývalý boxer Floyd Mayweather právě cestuje skrz Evropou a domluvil se s organizátory galavečera Box Live, že kolem desáté hodiny večer dorazí do pražské haly Královka předat titulový pás. Přestože se kvůli jeho očekávané návštěvě poslední zápas ještě o půl hodiny posunul, vyhlíželi ho fanoušci marně. Na galavečer nedorazil, z letiště se vydal rovnou na afterparty.

„Takové věci se stávají. V životě je velmi důležité, aby byl každý v bezpečí,“ vysvětlil důvod své nepřítomnosti a českým boxerům slíbil, že se ukáže příště. „Strašně moc se těším, až se zase vrátím zpět a podpořím český box. Udělám vše, abych mohl komunikovat s českými promotéry znovu,“ řekl. „Celá naše parta se bude těšit, až znovu budeme moci podpořit český box a mladé boxery, aby se dostali zpátky nahoru. A teď bude párty,“ ukončil tiskovou konferenci, po které převzal cenu pro nejlepšího boxera 21. století.

Z několikahodinového zpoždění byl rozčarovaný zejména bývalý český boxer Lukáš Konečný, který pomáhal celou akci domlouvat. „Bohužel to nestíhá. Všechno je domluvený, zaplacený. Je to ale blbý. Oznámil to na svém facebooku, ale vykašlal se na to. Strašně moc mě to štve, je v Praze, ale není na boxu, je to průšvih. Kdyby tu byl, bylo by vše ještě lepší,“ kroutil Konečný hlavou.

Nejvíce to však postihlo boxera Štěpána Horvátha, který kvůli avizovanému pozdnímu příchodu musel na zápas s Arthurem Hermannem čekat až do půlnoci. „Bylo to hrozný, já jsem se rozcvičoval asi čtyřikrát. Bylo to ale spíš na psychiku. Člověk čeká, až ho vypustí z klece a furt ne a ne,“ vysvětlil. Horváth nakonec titulový duel ovládl na jedničku. Svého německého soupeře dokázal vyřídit v sedmém kole a stal se evropským šampionem WBO.

Pokračovat ve čtení článku na webu VIP Sport.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1