Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čeští fotbalisté jdou na "rudé ďábly". Jarolím sází na Schicka, přečtěte si rozhovor

Čeští fotbalisté jdou na "rudé ďábly". Jarolím sází na Schicka, přečtěte si rozhovor

PŘÍMO Z BELGIE | Trenér reprezentačního týmu Karel Jarolím požaduje po svých svěřencích v pondělním zápase s Belgií (20.45 ONLINE na iSport.cz) aktivní fotbal. „Rád bych sledoval zdravě sebevědomý tým, jenž bude aktivní v obranné i útočné fázi. Hráči si potřebují projít krizovými situacemi, proto je tato příprava velmi prospěšná,“ prohlásil na tiskové konferenci v Bruselu. V sobotu čeká jeho tým dost kritický zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství světa proti Norsku.

Stoper Jakub Brabec se při pohledu na soupisku Belgie zděsil a říkal cosi o noční můře. Také se vám z nominace „rudých ďáblů“ udělalo nevolno?

„Na rozdíl od Jakuba to pro mě není noční můra. Každopádně má Belgie má velice kvalitní zdvojené posty fotbalisty, kteří hrají ve špičkových evropských ligách. Je to jiný level, než když jsme na minulém srazu hráli s Litvou a se San Marinem.“

Jakým stylem budete chtít hrát?

„Nechci vidět pasivitu, naopak bych rád sledoval zdravě sebevědomý tým, jenž bude aktivní v obranné i útočné fázi. Hráči si potřebují projít krizovými situacemi, proto je tato příprava velmi prospěšná. Chceme být organizovaní v defenzivě a zároveň nebezpeční na soupeřově polovině. To znamená využít každé možnosti k útoku, ať to bude v rychlém protiútoku či postupném. Klíčové bude, jak si budeme věřit na balonu. Chceme si vytvářet slibné situace, nechceme se snažit o destrukci.“

Bude důležité vzhledem k sobotnímu zápasu v Norsku zvládnout utkání výsledkově i herně?

„Pro naši psychiku to samozřejmě důležité bude. Když se povede obojí, bude to směrem k Norsku skvělá věc.“

Celý rozhovor čtěte na webu iSport.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1