Články odjinud

Čeští hokejisté porazili Bělorusko 3:0 a poprvé berou všechny body

Čeští hokejisté porazili Bělorusko 3:0 a poprvé berou všechny body

Čeští hokejisté porazili ve svém pátém duelu na mistrovství světa v Kodani Bělorusko 3:0, připsali si čtvrtou výhru na turnaji, ale poprvé naplno bodovali. O góly se postarali již v první třetině obránce Libor Šulák a útočníci Roman Horák a Michal Řepík. Brankář Pavel Francouz udržel popáté v kariéře v národním týmu čisté konto.

Češi se posunuli s devíti body v tabulce skupiny A z pátého na třetí místo o skóre před Švýcarsko a o dva body před Slovensko. Nad Bělorusy, kteří zůstávají bez bodu poslední, vyhráli Češi i devátý vzájemný zápas na světových šampionátech. V neděli od 16:15 čeká svěřence trenéra Josefa Jandače duel s Francií.

Hned v úvodu prověřil gólmana Truse Pastrňák. Bělorusové pak svými fauly nabídli českému týmu přesilové hry. Ve třetí minutě narazil Kitarov na mantinel Nestrašila, který musel odstoupit ze hry se zraněním pravého ramena. Za další zákroky už Bělorusové pykali. Při vyloučení Razvadovského se ubránili a odolali po faulech Falkovského a Děnisova i 34 sekund v oslabení tří proti pěti, kdy trefil Krejčí z mezikruží horní tyč.

V pokračující klasické výhodě se už Češi na pátý pokus na turnaji radovali z prvního gólu v utkání. Šulák se trefil od modré čáry přes stínícího Jaškina a připsal si v 19. startu v reprezentaci premiérovou trefu.

Francouz musel řešit pokusy Děmkova a Suška. Při čtyřminutovém trestu kapitána Červenky Jandačův výběr zahrozil v oslabení díky Skleničkovi, na druhé straně promarnil šanci Razvadovskij. Při Plattově trestu pálil mimo Pastrňák.

V 16. minutě Češi zvýšili. Horák uvolnil Plekance, kterému Trus nenechal místo k zakončení, ale zkušený centr zpoza branky vrátil puk volnému Horákovi, jenž snadno skóroval. Tříbrankový náskok získal Řepík, který z pravého kruhu zamířil přesně nad Trusovu lapačku.

Ve druhém dějství mohl zvýraznit rozdíl opět Řepík a ve 24. minutě trefil Moravčík horní tyč. Další možnosti měli Faksa s Pastrňákem a Trus si poradil i s pokusy Kubalíka a Hyky.

Potom se předvedli v ofenzivě i Bělorusové. Neuspěl Kitarov a ve 33. minutě trefil pravou tyč Gavrus. V závěru druhého dějství český tým nezužitkoval početní výhodu při Děmkovově vyloučení a Trus ještě před pauzou kryl i Nečasovu šanci.

V závěrečném dějství se Bělorusové ubránili i při Kitarovově trestu a ve 46. minutě si Trus poradil s bekhendovým pokusem Jaškina. Francouz byl téměř bez práce. V 54. minutě uvolnil Pastrňák Hyku, který ale nepřehodil beton běloruského gólmana. Skóre se nezměnilo ani při Ustiněnkově trestu. Necelých šest tisíc diváků v aréně se již dalšího gólu nedočkalo, Češi tak poprvé v sezoně odehráli utkání bez inkasované branky.