Čeští hokejisté sahají po medaili. Ve čtvrtfinále porazili na nájezdy Američany

Čeští hokejisté vyhráli ve čtvrtfinále olympijských her v Pchjongčchangu nad Spojenými státy americkými 3:2 po nájezdech. Jako jediný se trefil v rozstřelu ve druhé sérii útočník Petr Koukal, brankář Pavel Francouz kryl všech pět pokusů USA. V boji o finále čeká svěřence trenéra Josefa Jandače v pátek vítěz duelu mezi výběrem Ruska a Norskem.

Češi mají šanci bojovat o medaili pod pěti kruhy poprvé od bronzu v roce 2006 v Turíně. V semifinále velkého turnaje jsou prvně od domácího mistrovství světa v Praze v roce 2015 a jediná výhra je dělí od premiérové medaile od MS ve Švédsku a Finsku před šesti lety.

Jandačův výběr nastoupil v obraně s Ondřejem Vitáskem místo Michala Jordána, který předčasně odešel z úterního tréninku se svalovými problémy. Jen na lavičce zůstal třináctý útočník Tomáš Zohorna.

Hned v první minutě se ocitl v dobré pozici kapitán Erat, ale minul. Ve třetí minutě zahrozil za Američany poprvé Sanguinetti, jehož pokus Francouz kryl. Při Greenwayově vyloučení měl gólman Zapolski práci s pokusy Mozíka, Horáka i Růžičky.

V sedmé minutě se radovali z vedení Američané. Terry nabil za levý kruh Donatovi, který střelou k protější tyči překonal Francouze přes clonu. Odpovědět mohl Kundrátek, jenže ztroskotal na brankáři. Češi odolali při Kolářově trestu, při kterém pálil Arcobello.

V 15. minutě po Mertlově přihrávce zamířil z mezikruží do Zapolského Červenka a o chvíli později pálil nebezpečně znovu. Vzápětí už Češi udeřili. Kovář po vyhraném vhazování přihrál na modrou čáru Kolářovi, jehož ránu Zapolski vytlačil levou rukou jen na tyč, o kterou puk zapadl do branky.

Američané se na začátku druhé části ubránili při trestech McCarthyho a Terryho. Nejnebezpečnější pokus vyslal přes Horákovu clonu Erat. Ve 29. minutě už Češi otočili skóre. Nejdříve při tlaku nebezpečně pálili Růžička i Červenka a zahrozil také Mertl, který pak stínil Zapolskému při přesné ráně Kundrátka.

Při Arcobellově vyloučení se ale Američanům ve 31. minutě vydařil brejk a po O'Neillově přihrávce vyrovnal z levého kruhu střelou na Francouzovu vyrážečku Slater. Další minuty patřily více týmu kouče Tonyho Granata. Se zakončením neuspěli kapitán Gionta ani kanonýr Donato a při Poláškově trestu zlikvidoval Francouz levým betonem šanci Gionty.

V úvodu třetí třetiny převzali iniciativu opět Češi. Nejblíže gólu byl ve 46. minutě Mertl, k němuž se odrazil puk, ale kanonýr Plzně nezamířil přesně. Při Červenkově vyloučení nedopustila česká defenziva spolu s Francouzem Američanům skórovat.

Na druhé straně se pak neprodral ke gólu Mertl a Zapolski si poradil i s Radilovou ránou. Za USA zahrozil průnikem Butler. V dramatickém boji byli blíže rozhodnutí Američané. V 58. minutě vyřešil O'Neill přečíslení individuálně a trefil horní tyč. Češi odolali při vyloučení Mozíka, který šel pykal 80 vteřin před koncem třetí třetiny.

Desetiminutové prodloužení také nerozhodlo. Z české strany vyslal nejnebezpečnější pokus Nakládal, Američané neproměnili přečíslení a Francouz v závěru zkrotil i střelu Sanguinettiho. V rozstřelu se trefil jen Koukal a Růžička, Kovář, Kubalík ani Kundrátek nemuseli svých neúspěšných pokusů litovat. Francouz kryl nájezdy Bourquea, Donata, Arcobella, Terryho i Butlera.

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.