Chapecoense jde dál. Klub ochromený tragédií podpoří Ronaldinho, Riquelme i Ronaldo

Michaela Kratochvílová

03. 12. 2016 • 02:15

Ohromná vlna solidarity hýbe fotbalovým světem po pondělní letecké katastrofě v Kolumbii, která postihla klub Chapecoense. Bývalý nejlepší fotbalista světa Ronaldinho a argentinská legenda Riquelme oznámili, že se vracejí do aktivního fotbalu – v dresu týmu z Chapeca. Ronaldo věnoval peníze rodinám obětí.

Příběh brazilského klubu Chapecoense, který se za sedm let dostal ze čtvrté ligy až do finále Jihoamerického poháru a který stihla těžká rána na cestě k vrcholnému utkání, nenechává chladným nikoho. Pomoci klubu chtějí i hvězdy, které už před lety ukončily kariéru.

Na trávníku by se tak měl opět objevit Ronaldinho, někdejší brazilský reprezentant a nejlepší fotbalista světa, který ve své kariéře působil v Barceloně nebo AC Milán. Záložník ztratil při katastrofě kamaráda, nadějného Matheuse Biteca. Další hvězdou, které není další osud klubu lhostejný, je argentinský záložník Riquelme, který potvrdil, že je ochoten opět naskočit do vrcholového sportu v barvách Chapecoense.

Finančně týmu a také rodinám obětí katastrofy pomohl Cristiano Ronaldo. Portugalský záložník, který obléká dres Realu Madrid, poslal do Brazílie tři miliony eur. Pro podobný krok se rozhodl také FC Turín, který ztratil své hráče při pádu letadla v roce 1949.

Brazilské týmy společně požádaly tamní svaz, aby Chapecoense nemohli po dobu tří let sestoupit z ligy. Spolu s argentinskými celky týmu zdarma nabídly hráče na hostování. Na sociálních sítích také všechny brazilské kluby na místo vlastního znaku vložily ten Chapecoense.

Pietou na stadionu uctil památku fotbalistů kolumbijský klub Atlético Nacional, který se měl stát jejich finálovým soupeřem. Zároveň požádal jihoamerickou fotbalovou federaci CONMEBOL, aby udělila pohár čestně soupeři. Trofej samotnou zaslali do města Chapeco loňští vítězové Jihoamerického poháru Independiente Santa Fe z kolumbijského hlavního města Bogoty.

Podporu vyjádřil prostřednictvím videa všem blízkým obětí obránce Arsenalu Londýn Gabriel. Ten také vzkázal, aby lidé nikdy neodkládali něco, co mohou učinit okamžitě. Vzpomněl přitom, jak si chtěl popovídat s kamarádem Caioem Juniorem, který byl trenérem Chapecoense a zůstal v osudném letadle.

Snaha podpořit zbylé členy klubu a jeho fanoušky sálá z internetu. Mnozí připomínají jiné týmy, které při leteckém neštěstí přišly o hráče. FC Turín se vrátil a vyhrál italskou Serii A, Manchester United dobyl Evropský pohár a národní tým Zambie zvítězil v Africkém poháru. Lidé jsou přesvědčeni, že se vrátí i Chapecoense.

SDÍLET