Čína jako velmoc fotbalových nákupů: Jaká negativa mají obří výdaje na zahraniční hvězdy? | info.cz

Články odjinud

Čína jako velmoc fotbalových nákupů: Jaká negativa mají obří výdaje na zahraniční hvězdy?

Ekonomická síla fotbalu v Číně je na vzestupu, a ačkoliv tamní liga rozhodně nepatří k těm nejlepším na světě, peníze už tam pár zvučných jmen nalákaly. Tím posledním je argentinský útočník Carlos Tévez, který se díky kontraktu se Shanghai Shenua stane nejlépe placeným hráčem světa. Příchody zahraničních hvězd za astronomické částky (jedná se o desítky milionů dolarů za hráče) ale ohrožují budoucnost mladých čínských fotbalistů.

Zatímco Cristiano Ronaldo prohlásil, že peníze nejsou všechno, a nabídkou bohatého čínského klubu se zlákat nenechal, Argentinec Carlos Tevez se stěhuje do Šanghaje. Díky smlouvě s tamním klubem Shenua se stane nejlépe placeným hráčem světa, každou vteřinu si v přepočtu přijde na jednu libru.

Jak roste čínská ekonomika, tak se rozvíjí i segment zábavy, kam fotbal rozhodně patří. Samotný čínský fotbal nemá ve světě příliš dobrou pozici. V žebříčku národů patří Pekingu 82. místo, podle agentury AFP si tedy stojí hůř, než třeba ostrovní karibský stát Svatý Kryštof a Nevis.

Zvučná jména v dresech čínských fotbalových týmů pak mají za úkol jediné – přitáhnou na stadiony více diváků. Stále více lidí ovšem upozorňuje, že vysoké částky vynaložené na zahraniční hvězdy, škodí tamním fotbalistům.

Podle řady zasvěcených by Číňané udělali lépe, pokud by megalomanské sumy vložili do výchovy mládeže v akademiích. Takový postup by byl pro zemi výhodný i z ekonomického hlediska, kdy by za vlastní hvězdy dostávala peníze, které zatím vynakládá na nákup cizích.

Alarmující situace si už povšimla i vládnoucí komunistická strana a na vývoj v kopané pohotově zareagovala. Výsledkem je zpřísnění kvót, které určují, kolik zahraničních hráčů smí za klub nastoupit.

„Špičkoví zahraniční hráči přinesli do čínské superligy novou energii a postarali se o to, že jsou utkání atraktivnější, než tomu bylo v minulosti. Pro kluby ovšem představují finanční zátěž a ubírají příležitosti domácím hráčům,“ zdůvodnila své rozhodnutí Čínská fotbalová asociace.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie