Čínská chodkyně Liang Žuej vytvořila světový rekord na 50 km. Ten stávající pokořila o více než minutu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínská chodkyně Liang Žuej vytvořila světový rekord na 50 km. Ten stávající pokořila o více než minutu

Čínská chodkyně Liang Žuej vytvořila světový rekord na 50 km. Ten stávající pokořila o více než minutu
 

Čínská chodkyně Liang Žuej vytvořila na mistrovství světa družstev světový rekord na padesátikilometrové trati. V domácím prostředí v Tchaj-cchangu dosáhla třiadvacetiletá závodnice při debutu v nejdelší chodecké disciplíně času 4:04:36 hodiny a o minutu a 20 sekund pokořila dosavadní nejlepší výkon Portugalky Ines Henriquesové z loňského atletického MS v Londýně.

V Londýně tehdy bylo při narychlo zařazené premiéře ženské padesátky na startu jen sedm závodnic, v Číně už soupeřilo 32 atletek. Henriquesová vzdala na 29. kilometru. Liang Žuej zvítězila před krajankou Jin Chang a Číňanky získaly týmový titul.

V závodě na 20 km obsadila Anežka Drahotová šesté místo. Časem 1:28:40 si vylepšila letošní maximum a za vítěznou Mexičankou Marií Gonzálezovou zaostala o dvě minuty a dvě sekundy. Byla druhou nejlepší Evropankou, s Italkou Eleonorou Giorgiovou prohrála o devět sekund.

Mužský závod na 50 km vyhrál bronzový medailista z olympijských her Hirooki Arai za 3:44:25, japonští chodci kompletně obsadili stupně vítězů a opanovali týmovou soutěž. Jediný Čech na startu Lukáš Gdula došel 48. v čase 4:25:47 a zhruba o půl hodiny zaostal za svým maximem.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.