Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cítila jsem se blbě, přiznala Plíšková po prohře s Williamsovou

Cítila jsem se blbě, přiznala Plíšková po prohře s Williamsovou

Poprvé se letos Karolína Plíšková dostala do kotle centrkurtu na US Open a ve večerním čtvrtfinále proti Sereně Williamsové se na dvorci Arthura Ashe „hledala“. Netrefovala údery čistě a podlehla palbě americké hvězdy. Zápas prohrála ve dvou setech 4:6 a 3:6.

Plíšková nedělala velké chyby, ale míče z jejího forhendu ani bekhendu nelétaly na půlku Williamsové razantně, jak by si přála. „Možná to bylo tím, že jsem tam byla letos poprvé. Netrénovala jsem tam. Balon jsem netrefovala přesně, nemohla jsem se do toho dostat. Někdy se v nočních zápasech hledám. Nervózní jsem nebyla. Rytmus jsem našla až ve druhém setu, ale to už bylo pozdě,“ řekla česká tenistka.

Během turnaje se dá na hlavním kurtu trénovat pouze dopoledne, ale to Plíšková nechtěla, jelikož zápas se hrál až večer. „Před turnajem to asi šlo, ale nevím, jestli by mi pomohlo tam hrát po dvou týdnech. Takhle to bohužel vyšlo,“ řekla a dodala: „Cítila jsem se tam blbě a nevím, z jakého důvodu. Možná to bylo i s její hrou. Nemohla jsem najít rytmus, ona se do toho dostala a zahrála své šance super.“

Williamsová po utkání děkovala fanouškům, že jí pomohli k obratu v prvním setu, v němž soupeřka vedla 3:1 a měla tři brejkboly. Plíškové fanoušci nevadili. „To bylo to poslední, co by mi tam vadilo. Na to jsem byla celkem připravená. I když je pravda, že je tam strašný hluk, i když lidi netleskají. Ale to nebyl ten problém.“

Nepohoda Plíškové vyplývala ze smutné události v rodině. V neděli umřel její tchán Václav Hrdlička. „Těžký to samozřejmě je, nejvíc pro Michala (manžela). Jsem ráda, že tady se mnou zůstal. Bylo ve vzduchu, co vůbec dál udělat, ale bojovali jsme prostě pro... ,“ rozplakala se a s omluvou odešla z tiskové konference.

Ještě předtím říkala, jak je se svým tenisem v New Yorku spokojená. I díky nově složenému týmu má zase chuť do hry. „Vrátila jsem se na svůj level, co jsem hrávala. Není to světový, ale je důležitý vyhrávat zápasy, co jsem tady vyhrála. Každým zápasem se to zvedalo a grandslamové čtvrtfinále je dobré,“ uvedla.

S Australankou Rennae Stubbsovou by měla jet na asijské turnaje a ráda by pokračovala také ve spolupráci se Španělkou Conchitou Martínezovou, která v New Yorku zaskakovala, protože Stubbsová měla povinnosti v televizi.

„Cítím z týmu, co jsem si teďka sestavila, že by to mohlo do budoucna fungovat. Říkají mi dobré věci a mám prostor se zlepšit. Pár turnajů ještě zbývá a věřím, že se ještě něco povede,“ řekla Plíšková. Rada by u sebe obě legendy udržela. „Rozloučit se určitě nechci. Každá má své povinnosti, takže by to šlo třeba nějak na střídačku, ale teprve to budeme řešit. Na příští rok si teprve musíme sednout.“

Před sebou má letos ještě další výzvy. Má šanci se potřetí v řadě kvalifikovat na Turnaj mistryň. Do Singapuru by koncem října ráda jela. „Je to velká motivace. Nechci se tím extra svazovat, ale šance je. Mám to ve svých rukou, musím něco uhrát a věřím, že se tam dostanu. A když ne, tak budu mít dřív prázdniny,“ řekla.

Volno ale ještě mít nebude. V kalendáři počítá s listopadovým finále Fed Cupu. Češky v Praze přivítají Američanky a je možné, že přijede i Serena Williamsová. „Myslím, že tahle paní nepřijede. Nevím, jak moc o to stojí,“ uvedla Plíšková. „Bude velký rozdíl, jestli přijede, nebo ne. Jejich tým to může hodně změnit.“

Williamsová se úspěšně vrátila na kurty po loňském narození dcery a podle Plíškové může nyní US Open posedmé v kariéře vyhrát. „Má šanci. Může porazit všechny hráčky, které v turnaji zůstávají,“ mínila česká tenistka.

Sama si nedokáže představit, že by měla dítě a vrátila se na tenisový okruh. „Rozhodně neplánuji mít dítě teď, ještě minimálně čtyři roky. Nechci říkat, že nikdy ne. V tuto chvíli si ale nedokážu představit, cestovat s dítětem po turnajích.“

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232