Co schovávaly pod výstrojí? Ve vzorcích ruských hokejistek se našla mužská DNA

Michaela Kratochvílová

11. 12. 2016 • 12:56

I po roce od odhalení státem podporovaného dopingu v Rusku vycházejí na povrch nové překvapivé skutečnosti. Druhá McLarenova zpráva světové antidopingové organizace například informuje o tom, že se ve vzorcích ruských hokejistek na olympiádě v Soči našla mužská DNA. Mohli hrát na olympiádě v ženském týmu muži?

Světová antidopingová agentura (WADA) hovoří jasně. Dvě členky ruského hokejového týmu na domácích zimních olympijských hrách v Soči měly v odebraných vzorcích moči přítomnou mužskou DNA. Informace přinesla druhá McLarenova zpráva, která se ruským dopingem zabývá.

Podle dostupných informací odborníci zjistili, že kontrolní zapečetěné vzorky někdo po odběru otevřel a manipuloval s nimi. Jako nejpravděpodobnější se tedy jeví varianta, že došlo zpětně k doplnění moči jiných osob do nádobek se vzorky hokejistek.

Ve vzácném procentu případů věda v minulosti zaznamenala u žen přítomnost mužské DNA. Jednou z variant je situace, kdy dochází k ukládání DNA kódu v mozku ženy po sexuálním styku. Není ovšem jasné, zda by se tato skutečnost projevila při odběru moči. Další z variant je pak ta, kdy u novorozeného dítěte nelze bezpečně určit, zda jde o chlapce či děvče. To lze ovšem v případě ruských sportovkyň s největší pravděpodobností vyloučit.

Šance, že by v ženském týmu nastoupili muži, je pak skutečně mizivá. Hokejová výstroj sice zakryje ledacos, k odběru kontrolních dopingových vzorků ale dochází ve speciální místnosti pod dohledem osoby stejného pohlaví.

V minulosti totiž někteří dopingoví hříšníci podváděli. Do testovací místnosti s sebou přinesli čistý vzorek a ten také odevzdali místo svého vlastního. V reakci na to zavedla WADA pravidlo, kdy musí testovaný sportovec odevzdat moč pod přímým dohledem a neměl by být třeba ani otočený zády. 

SDÍLET