Další český úspěch. Tenistka Lucie Šafářová je světovou jedničkou ve čtyřhře

ČTK, abe

18. 08. 2017 • 23:51

Tenistka Lucie Šafářová se stane poprvé světovou jedničkou ve čtyřhře. Díky dnešnímu postupu do semifinále turnaje v Cincinnati v páru s Barborou Strýcovou v čele deblového pořadí v pondělí vystřídá zraněnou Američanku Bethanii Mattekovou-Sandsovou. Pokud se po startu v Cincinnati na první pozici ve dvouhře udrží Karolína Plíšková, české tenistky poprvé v historii povedou oba žebříčky WTA.

Šafářová bude pětatřicátou deblovou jedničkou a čtvrtou Češkou, které se to povedlo. Před ní to dokázaly Helena Suková, Jana Novotná a naposledy před šesti lety Květa Peschkeová. Martina Navrátilová byla první na světě coby Američanka.

„Je to absolutně úžasný. Asi bych to nikdy nečekala. Ještě dneska si vzpomínám, jak mi táta kdysi říkal, že debla vůbec hrát neumím," smála se Šafářová v telefonickém rozhovoru s novináři. „Je to obrovské zadostiučinění a jsem za to strašně ráda. Myslím, že jsem se o světovou jedničku zasloužila a jsem šťastná."

Šafářová se Strýcovou v dohrávce čtvrtfinále porazily Australanky Ashleigh Bartyovou a Casey Dellacquaovou 6:3 a 7:6. Ve čtvrtek bylo utkání přerušeno kvůli dešti za stavu 5:5 ve druhem setu. Dohrávka trvala čtvrt hodiny a při mečbolu si Šafářová uvědomila, co nastane po něm. "A říkala jsem si, že to je obrovské privilegium, že tam stojím a můžu se sama přičinit o to stát se světovou jedničkou," řekla.

Na deblový vrchol se Šafářová dostane ve třiceti letech a to hlavně díky výsledkům se svou tradiční partnerkou Mattekovou-Sandsovou. S Američankou letos ovládly Australian a French Open, loni triumfovaly na US Open. Celkem už spolu získaly pět deblových grandslamových titulů.

Chybí jim jen triumf ve Wimbledonu, který letos dopadl pro Mattekovou-Sandsovou špatně. Američanka si v utkání dvouhry při náběhu na síť poranila koleno, musela na operaci a sezona pro ni skončila. „Svým způsobem mě samozřejmě mrzí, že je Bethanie zraněná a nehraje," řekla brněnská rodačka Šafářová.

Se Strýcovou získaly bronzovou medaili na loňské olympiádě v Riu de Janeiro a nyní se domluvily na startech ve čtyřhře do konce sezony. „Máme s Bárou skvělé vzpomínky. Hrály jsme úžasně v Riu a hrajeme úžasně teď," řekla Šafářová.

Karolína Plíšková se stala první českou světovou jedničkou ve dvouhře 17. července, kdy se dostala do čela žebříčku místo Němky Angelique Kerberové. Nyní v Cincinnati obhajuje Plíšková titul a o vedení ji může připravit Rumunka Simona Halepová.

SDÍLET