David Bystroň není jediný. 11 českých a slovenských sportovců, kteří spáchali sebevraždu

MIA

20. 05. 2017 • 10:02

Fotbalista David Bystroň spáchal v 34 letech sebevraždu. Médiím to potvrdil jeho bratr Daniel.  Bývalý obránce Baníku Ostrava a Plzně, jenž naposledy hrál ve Švýcarsku, je za poslední měsíc druhým českým fotbalistou, který zemřel vlastní rukou. Bývalý spoluhráč z Viktorie František Rajtoral se oběsil 23. dubna v Turecku. Připomeňte si příběhy dalších českých a slovenských sportovců, kteří dobrovolně ukončili život.

František Rajtoral

Jednatřicetiletý obránce naposledy působil v tureckém Gaziantesporu, na konci dubna ale nepřišel na trénink, ve svém domě se oběsil. "Nepřišel na trénink, tak jsme jeli k němu domů. Dveře byly zamčené, ale v oknech se svítilo. Policie nám řekla, co se stalo. Je mi to hrozně líto, byl to usměvavý chlapec," citoval šéfa Gaziantepsporu Ibrahima Kizila turecký web fanatik.com. První informace z Turecka také hovořily o tom, že Rajtoral měl zanechat vzkaz na rozloučenou. V češtině. Když si ale policie začala papíry překládat, zjistila, že se jedná o seznam dluhů - poznámky, kdo mu co dluží, a komu dluží on. Tři dny před Rajtoralovým úmrtím od něj měla odjet jeho současná přítelkyně zpátky do České republiky.

Miroslav Hlinka

Český i slovenský hokejový reprezentant a bratranec současného sparťanského kapitána Jaroslava Hlinky se po skončení aktivní kariéry věnoval trenérské profesi. Štace v Banské Bystrici, kde se stal asistentem hlavního kouče, ale měla být jeho poslední. V půlce září roku 2014 našli tehdy dvaačtyřicetiletého Miroslava Hlinku oběšeného na balkóně ubytovny, kde bydlel. Zanechal po sobě dopis na rozloučenou adresovaný rodičům a přítelkyni Zuzaně, šestatřicetileté letušce, se kterou se dal dohromady po krachu dvacetiletého manželství. O důvodech smrti mistra světa z roku 2002 se hojně spekulovalo. Důvodem mohl být rozvod, kdy padla i obvinění z domácího násilí, i údajný krach nového vztahu, stejně jako vysoké půjčky nebo závislost na hazardu.

Vladimír Podzimek

Vladimír Podzimek se před lety stal jediným českým skokanem na lyžích, který kdy dokázal vyhrát závod na slavném Holmenkollenu. Ještě před tímto historickým triumfem získal coby jeden z členů československého družstva bronz na mistrovství světa v Engelbergu spolu s Pavlem Plocem, Jiřím Parmou a Ladislavem Dluhošem. Jeho pohodové manželství rychle skončilo, když ho žena začala podvádět a nakonec od něj i s dcerou odešla. Podzimek, který o svých problémech nedokázal s nikým mluvit a dusil je v sobě, se rozhodl pro zoufalé řešení. V květnu 1994 se v devětadvaceti letech oběsil.

Jaroslav Huleš

Rodák z jihočeských Čimelic se v devadesátých letech stal prvním Čechem, který se napevno uchytil v seriálu závodů silničních motocyklů, kde bojoval v kategorii do 125 kubických centimetrů. Odborníky zaujal, když v roce 1995 na Masarykově okruhu v Brně v rámci mistrovství Evropy porazil všechny protivníky, včetně pozdější hvězdy Valentina Rossiho. V kariéře čelil komplikacím, svět rychlých kol nebyl na české jezdce zvyklý a vybudovat si důvěru tak bylo pro závodníka obtížné. Blýskl se dvěma šestými místy, v Jerezu 1998 a následně na Sachsenringu 2001, ale posléze opět přišly problémy, pády a zranění. V roce 2004 mu zakázali startovat kvůli věku ve stopětadvacítkách, kategorii určené pro mladé jezdce. Huleš se oběsil a zemřel po šesti dnech marných pokusů o jeho záchranu v písecké nemocnici.

Milan Kadlec

Na první pohled měl moderní pětibojař všechno – skvělé sportovní výkony, tři medaile z mistrovství světa, spokojený rodinný život... Současně měl ale silného nepřítele, kterým byl alkohol. S tím bojoval už v průběhu kariéry, kterou pochopitelně pití ovlivnilo, a především pak potom, co kvůli nesplnění limitů přišel o účast na olympiádě v Barceloně v roce 1992. Manželství nakonec nevydrželo, a když se rozpadl i následný vztah s přítelkyní Ivanou, našli Kadlece oběšeného ve stáji v Bělé pod Bezdězem.

Pavel Kábrt

Hokejový útočník patřil mezi slibné hráče nastupující generace, co mu chybělo na talentu, neváhal dohnat tvrdou prací, takže od mládí hrával o kategorii výš než jeho vrstevníci, v mládežnických reprezentačních výběrech se potkal například s Petrem Sýkorou, Tomášem Kaberlem nebo Radkem Dudou. Poctivý byl Pavel Kábrt i v životě mimo ledovou plochu. Vyhýbaly se mu excesy a vedl podle všeho spokojený život s manželkou, s níž čekal druhé dítě. Pro rodinu koupil byt v Liberci, kde působil. Levé křídlo ale začaly sužovat záhadné zdravotní problémy, Kábrt se ztrácel před očima, trápily jej střevní potíže a únava a do tréninku se tak nemohl zapojit. V září 2003 jej našli oběšeného v lese nedaleko Pardubic, ruce měl spoutané za zády policejními želízky, která si zakoupil jen den předtím. Důvodem mohly být zdravotní potíže, ale dodnes to není jasné.

Marek Špilár

Reprezentant slovenského národního týmu byl dobře známý tuzemským fanouškům ze svého působení v nejvyšší české fotbalové soutěži, kde postupně oblékal dres Drnovic, Baníku Ostrava a Sigmy Olomouc. Po skončení aktivní kariéry se mu ale vůbec nedařilo. V podnikání podle informací svého okolí nasekal řadu dluhů, v osobním životě mu to také nevycházelo. V osmatřiceti letech se rozhodl ukončit svůj život skokem z okna bratrova bytu v pátém podlaží na sídlišti ve východoslovenském Stropkově.

Dušan Pašek

V roce 1985 byl jedním z hrdinů Československa, když společně se spoluhráči zvedli na hokejovém mistrovství světa v Praze nad hlavu trofej pro vítěze turnaje. Koncem roku 1997 se stal Dušan Pašek předsedou slovenského svazu. Zatímco Češi se ale na následné olympiádě v Naganu radovali z historického úspěchu, Slovensko odjelo z turnaje s ostudou. Když našli Paška v jeho pracovně s prostřelenou hlavou, spekulovalo se o tom, že to mohlo být právě kvůli zpackané olympiádě. Šest dopisů na rozloučenou, ve kterých se omluvil blízkým, že řeší své potíže touto cestou, odpověď na otázku „Proč?“ neposkytlo. Hokejistova matka Irma je ale přesvědčená, že o sebevraždu nešlo.

František Jakubec

S výjimkou tří sezon, kdy působil fotbalový obránce František Jakubec starší v zahraničním angažmá v Řecku a následně ve Švýcarsku, oblékal dres vršovických Bohemians. S nimi získal i ligový triumf na jaře 1983, o rok dříve se s reprezentací podíval na mistrovství světa ve Španělsku. Po ukončení kariéry pracoval také jako taxikář, neustále ale udržoval kontakty se svou milovanou Bohemkou. Dlouhodobě jej trápily psychické potíže. Šedesátiletý František Jakubec ukončil svůj život skokem ze sedmého patra paneláku v pražské Tróji.

Michal Plocek

Mezi skifaři patřil dvaadvacetiletý Michal Plocek k těm nejvýraznějším tuzemským talentům a odborníci se shodovali, že bude nástupcem několikanásobného olympijského medailisty Ondřeje Synka. V roce 2012 se stal juniorským mistrem Evropy na jezeře Bled, ve stejném roce přidal titul juniorského mistra světa v Plovdivu. Na sklonku listopadu 2016 jej ale nalezli oběšeného v loděnici pražské Dukly. Podle některých hlasů se nikdy nevyrovnal se smrtí matky v roce 2014, podle jiných měl jiné potíže v osobním životě.

Martin Barbarič

V dresu Slovanu Liberec nastupoval útočník pravidelně v nejvyšší fotbalové soutěži, vyzkoušel si i angažmá ve slovenském Trenčíně, Hradci Králové nebo Opavě. Po skončení kariéry začal pracovat jako trenér žákovského týmu do 11 let v Hradci Králové a mimo to působil také jako policista. Na titulní strany se dostal opět v roce 2013, když 11. ledna v kadeřnictví ve východočeské metropoli zastřelil manželku Moniku, která jej krátce předtím opustila, a následně obrátil pistoli proti sobě. O týden později podlehl svým zraněním v nemocnici i Martin Barbarič.

SDÍLET