Dějiny fotbalového míče: Od černobílého 'televizáku' po zabudovaný čip a útoky hackerů

Reflex.cz, Jaromír Bosák

13. 07. 2018 • 11:56

Na rozdíl od utkání ve skupinách se vyřazovací část mistrovství světa odehrála jiným míčem. Tedy ne co se typu a značky týká, nýbrž barevné kombinace. Místo původní, černobílé, se na obrazovkách vyjímala kombinace červeno-černo-bílá.

Musím říci, že míč tohoto mistrovství světa je vcelku podařené dílo. Telstar je druhý tohoto jména v historii. Poprvé se objevil na šampionátu v Mexiku v roce 1970. Byla to premiéra dvoubarevného míče, protože jeho povrchová část byla složena z bílých a černých pětiúhelníků. Vlastně na žádost televizních společností, protože takto designovaný míč byl lépe vidět na černobílých obrazovkách. S těmito vyšňořenými kulatými pomůckami se pak hrálo dlouhá léta.

Míče pro fotbalové MS

Populární „televizák“ zůstával hodně dlouho nejpopulárnějším míčem. Pravdou je, že když se hodně ohrál, začínal ztrácet tvar, švy se vytahaly a velmi radostně nasával vodu z mokrého hřiště a louží. Sem tam vykoukla i růžová duše. Moje generace pamatuje, jak se se starými opotřebovanými mičudami hrálo na škváře. Nejlepší míče, když už se v malém klubu koupily, byly určeny jen pro mužské týmy a výhradně na zápasy. Poněkud jeté upotřebilo „áčko“ na trénink, ty před poločasem rozpadu dostal k užívání dorost a zbytek, jenž byl někdy i kulatý, určili pro dovádění žactva. Pořádně nakopnout to většinou nešlo, ale stejně jsme byli šťastní, protože jsme kopali do něčeho, co aspoň bývávalo opravdovým míčem.

Úryvek je z knihy komentátora ČT Jaromíra Bosáka, jež vyjde bezprostředně po šampionátu.

Text pokračuje na Reflex.cz >>

SDÍLET