Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Deprese a osobní problémy. Fotbalista Rajtoral napsal před sebevraždou dopis a prosil o volno

Deprese a osobní problémy. Fotbalista Rajtoral napsal před sebevraždou dopis a prosil o volno

Co dohnalo Františka Rajtorala k tomu, že se rozhodl sám ukončit život? Sebevražda českého fotbalisty je velkým tématem také v Turecku, kde působil od začátku této sezony v Gaziantepsporu. Podle informací tamních médií policie na jeho stole nenašla vzkaz na rozloučenou, ale seznam dluhů.

Žádné podezření, že by se Rajtoral chystal k tam zoufalému činu, ale jinak v klubu dříve nepozorovali. „Před deseti až patnácti dny chtěl volno. Prý potřeboval v Česku vyřešit nějaké problémy. Mimo to se choval jako naprostý profesionál. Všichni jsme ho měli rádi,“ citovala vedoucího mužstva Mustafa Kizil místní zpravodajský web Gaziantepgunes.

První informace z Turecka také hovořily o tom, že Rajtoral měl zanechat vzkaz na rozloučenou. V češtině. Když si ale policie začala papíry překládat, zjistila, že se jedná o seznam dluhů - poznámky, kdo mu co dluží, a komu dluží on. Tři dny před Rajtoralovým úmrtím od něj měla odjet jeho současná přítelkyně zpátky do České republiky.

V klubu měli tušení, že něco není v pořádku ve chvíli, kdy se Rajtoral nedostavil na nedělní trénink. „Jeli jsme k němu domů. Dveře byly zamčené, ale v oknech se svítilo. Policie nám řekla, co se stalo. Je mi to hrozně líto, byl to usměvavý chlapec,“ řekl prezident klubu Ibrahim Kizil.

Původní informace hovoří o tom, že Rajtoral se k nešťastnému činu uchýlil z rodinných důvodů. Již během působení v Plzni ho ale sužovaly deprese a často se uvnitř trápil. Měl prý navíc také problémy s hazardem.

Kapitán Gaziantepsporu Elyasa Süme byl z tragické zprávy zdrcený. „Nevím, co k tomu říct. Nikdo to nečekal. Jsme zničeni. Ztratili jsme kamaráda, kterého jsme měli rádi. Upřímnou soustrast všem. Je to pro nás šok, všechno se zdálo být v pořádku,“ informuje o jeho slovech iSport.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744