Derby bez vítěze. Slavia se vrací do čela, Sparta ztrácí sedm bodů

Fotbalisté Sparty remizovali v pražském derby se Slavií 2:2. Hosté ve šlágru 14. ligového kola vedli od 36. minuty po trefě Ondřej Kúdely, Letenští ještě do pauzy otočili stav po gólu Benjamina Tetteha a proměněné penaltě Guélora Kangy, ale v 70. minutě zajistil dělbu bodů Tomáš Souček.

Slavia tak v derby popáté za sebou neprohrála a vrátila se do čela tabulky o skóre před mistrovskou Plzeň. Sparta nevyhrála počtvrté za posledních pět kol a na třetím místě tabulky ztrácí na červenobílé sedm bodů.

Sparta začala aktivně, ve čtvrté minutě potáhl míč Chipciu, ale v dobré pozici trefil jen obránce. Na druhé straně pálil zpoza vápna těsně vedle Stoch, který v předchozích čtyřech kolech vstřelil pět branek.

Ve 23. minutě měli domácí první gólovou šanci. Tetteh se dostal do úniku ze strany a jeho pokus vyrazil hostující brankář Kolář. Slávistický gólman následně v 35. minutě vyškrábl i dalekonosnou Kangovu ránu.

Vzápětí udeřilo na druhé straně. Po rohu hlavičkoval Kúdela, a i když si Nita na míč sáhl, v cestě do sítě mu nezabránil. Slávistický stoper dal svůj třetí gól v ligové sezoně. O tři minuty později mohli červenobílí vést už o dvě branky. Po centru z levé strany však Olayinka, který dostal v základní sestavě přednost před Matouškem, mířil jen do tyče.

Sparta pak ještě do poločasu nečekaně otočila stav. Ve 42. minutě si nejprve na Čivičův centr z levé strany naběhl Tetteh a hlavou dal coby nejlepší letenský střelec svůj osmý ligové gól v sezoně. Už v nastavení první půle pak po Stanciuově přímém kopu zahrál ve zdi rukou hostující Traoré a Kanga s přehledem proměnil penaltu.

Slávistický kouč Trpišovský na nepříznivý stav rychle zareagoval a už v 62. minutě měl vyčerpaná všechna tři střídání. Sparta pak prováhala několik brejků do otevřené obrany, zbytečně vyklidila pole a v 70. minutě opět inkasovala po rohovém kopu. Po Sýkorově centru poslal hlavou míč do sítě Souček, který předtím v této sezoně skóroval jen dvakrát proti Plzni.

Hosté se pak dožadovali penalty po údajné Štetinově ruce, sudí Ardeleanu ale po konzultaci s videorozhodčím nechal hru pokračovat. Poté pálil vedle Zmrhal a rozkouskovaný závěr už rozhodnutí nepřinesl.

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky?

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.