Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Diety, pokuty za nadváhu i taxi po alkoholu. Nahlédněte do smluv sportovních hvězd v USA

Diety, pokuty za nadváhu i taxi po alkoholu. Nahlédněte do smluv sportovních hvězd v USA

Kolik peněz dostávají sportovci v Americe denně na jídlo? Jak dlouhé musí mít volno? A jak se ve Spojených státech řeší nadváha či alkohol? To zveřejnil server CNN International, který odhalil detaily kolektivních smluv ve čtyřech největších sportovních ligách v Americe - hokejové NHL, basketbalové NBA, baseballové MLB a největší soutěži amerického fotbalu NFL.

Baseballová MLB má přísné nároky na žvýkací tabák. Doteď ho nesměli používat při rozhovorech v televizi a setkáních s fanoušky, od nové sezony bude úplně zakázáný na některých stadionech, navíc hráči, kteří debutovali po roce 2017, ho nebudou moci užívat vůbec. Pokud některý z hráčů zákaz poruší, poprvé ho ještě čeká varování, od druhého prohřešku dostane i pokutu 5 tisíc dolarů (115 tisíc korun). 

V letadle sice baseballisté nedostanou možnost cestovat první třídou, mají ale stejné jídlo, jako to v první třídě. Každá dvojice hráčů sedících vedle sebe navíc dostane tři letenky, aby se nikdo nemusel mačkat na prostředním sedadle. Každých nanejvýš dvacet dní musí hráč MLB dostat volno.

Hráči amerického fotbalu musí od týmu dostat 122 dolarů (2800 korun) na jídlo na den, pokud jejich mužstvo neposkytuje stravu z vlastních zásob. Do těch se nepočítá jídlo, které hráči dostanou v letadlech, při cestování se tak mohou solidně nadlábnout.

Nic se ale nesmí přehánět. NFL totiž trestá hráče za nadváhu, a to dokonce za každou libru hmotnosti navíc. Necelých pět set gramů nad limit může přijít až na 630 dolarů (14 a půl tisíce korun), pokuta se s každou další librou o stejnou částku navyšuje. Fotbalista může být potrestán maximálně dvakrát za týden.

Každý fotbalista pod smlouvou s týmem NFL má nárok na minimálně 4 dny volna každý měsíc.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1