Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dominance, nadšení i vyprodané haly. Připomeňte si, jak vypadaly Jágrovy návraty do Kladna

Dominance, nadšení i vyprodané haly. Připomeňte si, jak vypadaly Jágrovy návraty do Kladna

Kariéra Jaromíra Jágra v NHL se s velkou pravděpodobností definitivně uzavřela. Legendární útočník však bude alespoň nějakou dobu bavit české fanoušky a nejvíce ty v rodném Kladně. Slavná osmašedesátka se do „svého“ města vrátila v minulosti již několikrát a vždy to byla parádní představení. 

 

 

1994/95

zápasů: 11

bodů: 22 (8+14)

Byla to první zkrácená sezona NHL, do mateřského klubu přicestoval z Pittsburghu. Už jako slavný hráč, dvojnásobný vítěz Stanley Cupu. Lidé na něj byli nažhavení. Na ledě zářil, ostatní jednoznačně převyšoval, ale někdy to měl i dost těžké. Když se objevil v Plzni, na starost si ho vzal útočník Jaroslav Kreuzman, který na vlasatého mága vyrukoval s drsnou osobní obranou. „Dodnes to mám na talíři. Aspoň díky něčemu si mě lidé pamatují,“ usmívá se. Během výluky stihl Jágr další dvě krátké evropské štace.

2004/05

zápasů: 17 

bodů: 28 (11+17)

Další úžasné představení. Celkem ho vidělo 118 598 fanoušků přímo v arénách, vyprodával jednu za druhou. V Kladně se sešel opravdový výkvět, vedle Jágra nechyběli bratři Kaberleové nebo Pavel Patera s Martinem Procházkou. Jágr opět dokázal vyprodávat stadiony. Kamkoliv přijel, byl kolem něj poprask. V posledním utkání s Libercem si připsal čtyři body (2+2), Kladno stylově gólem přes celé hřiště v poslední sekundě porazilo Liberec. Potom odešel do ruského Omsku. Výluka nakonec trvala celou sezonu.

2012/13

zápasů: 34
bodů: 57 (24+33)

Původně se mohlo zdát, že je fenomén s číslem 68 už v extralize okoukaný. Ale kdeže! Opět obrátil Česko vzhůru nohama. Potřetí. Kladno vyprodávalo venkovní zápasy, na Jágra se stály fronty. Hvězda si to užívala, ochotně se podepisovala, fotila se s fanoušky. „Moc se mi to tady líbilo, všem lidem děkuju!“ vzkázal, když se vydával do Dallasu. S lidmi začal ve velkém komunikovat prostřednictvím Facebooku, jeho stránka se stala hitem. I když odešel po konci výluky zpátky do NHL, až do konce sezony zůstal nejproduktivnějším hráčem týmu.

Více zpráv z webu iSport.cz ZDE >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1