Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Doufám, že uvidím pořádný slzy, řekla Sáblíková Ledecké. Olympijské vítězky si navzájem fandily

Doufám, že uvidím pořádný slzy, řekla Sáblíková Ledecké. Olympijské vítězky si navzájem fandily

Ester Ledecká, vítězka superobřího slalomu  v Pchjongčchnagu, měla při přebírání zlaté olympijské medaile dojetím vlhké oči. V zákulisí se před slavnostní chvílí sešla s rychlobruslařkou Martinou Sáblíkovou. Tu pro stříbrnou medaili vezli na ceremoniál v zácpě v protisměru. 

Ledecká po příchodu na pódium hleděla do publika na svůj tým, při nástupu se malinko zpožďovala. "Bylo to ode mě trošku nervózní. Je to poprvé, takže si to můžu dovolit. Příště to snad bude lepší, jestli se mi to ještě povede," slíbila.

Při hymně si stále říkala, že není možné, že zvítězila. "A že mám strašnou radost za svůj tým, který si tohle zaslouží. Je úžasné, že se mi to povedlo," řekla. Na ceremoniál si do vlasů vložila oblíbená pírka, která si kupuje v Denveru. "Pro štěstí."

Měla vlhké oči dojetím a při rozhovoru s novináři vysvětlila, že jí to nakázala Sáblíková. "Řekla mi, že jestli nebudu slzet, že mě zmlátí. A já se jí trošku bojím, ona je silná," smála se Ledecká. "Říkala jsem: 'Doufám, že uvidím pořádný slzy'. Ester si to neuvěřitelně zaslouží. Já to s tou holkou strašně moc prožívám a jsem hrozně ráda, že se jí to povedlo už teďka. A že přibude další," uvedla Sáblíková.

Ledecká fandila Sáblíkové už při závodu na trojce, v kterém rychlobruslařská hvězda dojela čtvrtá, a prožívala i její páteční stříbrnou jízdu na pětce. Informace ale měla překvapivě z Česka od dědečka Jana Klapáče. "Do telefonu mi hlásil mezičasy. Já jsem měla svalovou křeč potom, co Martina dojela. Ona je fantastická," chválila Ledecká Sáblíkovou.

Rychlobruslařka prožívala nečekaný triumf Ledecké v hledišti hokejového zápasu s Kanadou v Kangnungu. Rovněž díky mobilu. "Sledovali jsme, jak tam naskakovaly mezičasy. A najednou se objevilo, že vede o setinu. To bylo neuvěřitelný. Několikrát jsme si tam pouštěli, jak dojela do cíle a nemohla tomu uvěřit. Všichni jsme okamžitě převraceli bundy a užívali si, že Ester má zlato," líčila Sáblíková.

Sáblíková si na krk pověsila v kariéře už šestou olympijskou medaili. Ke korejské stříbrné měla trnitou cestu v přípravě a pak i při samotném přesunu na slavnostní vyhlášení. Jelikož jsou v Koreji svátky, silnice jsou zacpané a ceremoniál Sáblíková nestíhala.

"Hektičtější cestu jsem nezažila. Auto jelo na blikačkách, řidič vystupoval z vozu a přemlouval ostatní, abychom mohli na ceremoniál. Byla i jízda v protisměru - najednou bylo auto před námi a my neměli kam uhnout. Musím říct, že jsem se docela bavila. Za začátku jsem spala, ale pak to stálo za to," vyprávěla Sáblíková.

Podobně jako Ledecká si poplakala a dokonce hned dvakrát. Poprvé ještě v zákulisí, když viděla reprezentační kolegyni na stupních vítězů. "Podruhý samozřejmě, když jsem nastoupila a uvědomila si, že mám zase placku na olympijských hrách. To jsou pocity, které se asi nedají popsat. Dojetí na správném místě," řekla.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1