Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drsná zpověď sestry fotbalisty Bystroně: David se o sebevraždu pokusil už před dvěma lety

Drsná zpověď sestry fotbalisty Bystroně: David se o sebevraždu pokusil už před dvěma lety

Když se minulý týden v pátek oběsil ve Švýcarsku, nebylo to poprvé, co si fotbalista David Bystroň (†34) sáhl na život. O sebevraždu už se neúspěšně pokusil v roce 2015.Jak Blesk už informoval, někdejší zadák Baníku Ostrava a Plzně spadl po dopingové aféře v roce 2011 do mnohamilionových dluhů. V roce 2013 na něho byla uvalena exekuce. Složitě se rozváděl s manželkou Kamilou (30). A do toho musel před dvěma lety kvůli opakovaným problémům s kolenem vzdát kariéru, kterou se pokoušel znovu nastartovat v druholigové Olomouci.

„Bral to hodně špatně,“ řekla Blesku jeho tehdejší přítelkyně Barbora (25), která má ze vztahu s Bystroněm syna Dominika (2). „Byl na tom fakt zle. Asi každého chlapa významně zasáhne, když nemůže vydělávat peníze a má se o něj starat ženská,“ vzpomíná pohledná blondýnka. „Přesto se nějak snažil ty dluhy platit. Když měl, tak zaplatil. Nebo jsem něco platila já.“

Zoufalá situace nakonec dohnala ligového šampiona z roku 2011 až k zoufalému činu. „Ano, je pravda, že se tehdy pokusil o sebevraždu,“ potvrzuje zprávy Bystroňova starší sestra Lucie (38). „Bylo to po tom jeho druhém zranění s kolenem. Možná to byl nějaký chvilkový zkrat. Nezvládl to. Ale pak se dal dohromady a byl už v pohodě.“

V pátek se ukázalo, že se křehká duše hodného kluka s přetrvávajícími problémy nedokázala vypořádat. A druhý pokus vzít si život už Davidovi vyšel. Bohužel.

Více si o Davidu Bystroňovi na webu iSport.cz můžete přečíst ZDE.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1