Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Elitní WorldTour bude jezdit další český cyklista, Černý podepsal s BMC

Elitní WorldTour bude jezdit další český cyklista, Černý podepsal s BMC

Josef Černý bude dalším českým cyklistou v elitní World Tour. Úřadující dvojnásobný mistr republiky přestoupí z královéhradeckého týmu Elkov Author do americké stáje BMC Racing, kterou od nové sezony převezme polská společnost CCC. Za její stejnojmenný tým nižší divize už Černý v minulosti závodil.

V novém působišti se potká například s olympijským vítězem z Ria de Janeiro Belgičanem Gregem van Avermaetem.

„Přestup do WorldTour je pro mě splněním mých snů. Je to ovšem teprve začátek tvrdé práce, kterou musím proměnit v dobré výsledky, abych se ve WorldTour udržel,“ uvedl Černý v tiskové zprávě. „Určitě bych se chtěl dostat do závodů Grand Tour, ale stejně tak mě láká Roubaix nebo Ardeny, které by mohly sedět mému stylu závodění. Za to, že přestupuji do tohoto týmu, patří velké poděkování celému týmu Elkov Author, který mi dal před dvěma lety příležitost,“ dodal pětadvacetiletý jezdec.

Černý zazářil na červnovém mistrovství republiky, kde ovládl časovku i závod s hromadným startem. „Jsme nadšení, že v našem týmu přivítáme dvojnásobného českého šampiona. Na svůj věk už má Josef cenné zkušenosti z prokontinentálního týmu a několik působivých výsledků, včetně letošního double, které vybojoval v konkurenci renomovaných českých jezdců, což nebylo snadné. Loni také vyhrál Czech Cycling Tour. To ukazuje, co od něj můžeme v budoucnu čekat,“ řekl generální manažer BMC Jim Ochowitz. Délku Černého smlouvy jeho budoucí zaměstnavatel neuvedl.

Hlavní postavou týmu, jehož název pro příští sezonu ještě není znám, bude Van Avermaet. Jinak se sestava výrazně promění, protože řada současných jezdců odejde.

Černý je po René Andrlem, Františku Raboňovi a Leopoldu Königovi dalším závodníkem, který se prosadil z královéhradeckého týmu mezi cyklistickou elitu. „Za dva roky odjel spoustu skvělých závodů, udělal výborné výsledky a byli bychom velmi rádi, kdyby mohl v našem týmu jezdit dál. Není ale možné bránit někomu v přestupu do nejvyšších pater cyklistiky. Tento přestup jsme očekávali a je pro nás v podstatě odměnou za naši práci. Stejně tak věřím, že to bude motivace pro naše další závodníky, kteří vidí, že není nereálné se z kontinentálního týmu dostal do těch největších světových týmů,“ uvedl ředitel Elkov Author Vladimír Vávra.

Ve WorldTour v současnosti působí Roman Kreuziger (Mitchelton-Scott), Zdeněk Štybar, Petr Vakoč (oba Quick-Step Floors), Jan Hirt (Astana) a Leopold König (Bora-hansgrohe).

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1