Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Emoce po vyřazení. Voráček se zastal Pastrňáka, Plekanec mluvil o konci

Emoce po vyřazení. Voráček se zastal Pastrňáka, Plekanec mluvil o konci

Do nejlepší čtyřky se zase nevešli. Čeští hokejisté odjížděli na mistrovství světa s velkými očekáváními, nakonec končí stejně jako v uplynuých pěti letech bez medaile. Po čtvrtfinálovém vyřazení od Ruska kapitán Jakub Voráček výrazně podpořil kvůli reakcím některých kritických fanoušků útočníka Davida Pastrňáka, který dal na turnaji jediný gól. „Riskuje smlouvu, obětuje se pro národ a lidi na něj hází špínu,“ vyjádřil se Voráček ostře. Tomáš Plekanec jako jedna z reprezentačních stálic naznačil, že jeho reprezentační kariéra je u konce.

Měla to být parta, která ukončí pětileté čekání na medaili. Na papíře budila respekt, ale představy se rozešly s realitou. Český tým zastavili na světovém šampionátu Rusové, kteří ho už ve čtvrtfinále zdolali 3:0  - zaslouženě.

Bídná koncovka byla jedním z důvodů, proč to ani letos nezacinkalo. O góly se měli postarat také hvězdní útočníci z NHL David Pastrňák s Jakubem Voráčkem. Kapitán se zodpovědnosti nevyhýbal, ale zároveň bránil svého mladšího spoluhráče před kritiky.„Když se podívám, jaký na něj byl tlak. Přijede v 21 letech, v NHL nemá smlouvu, navíc má podepsat novou lukrativní a každý od něj očekává, že bude dávat dva góly za zápas,“ nechápal Jakub Voráček.

Celý článek si přečtěte na webu iSport.cz. 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1