Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Esterka je fenomén.“ Ledeckou přivítalo zaplněné Staroměstské náměstí, mráz lidi neodradil

„Esterka je fenomén.“ Ledeckou přivítalo zaplněné Staroměstské náměstí, mráz lidi neodradil

Zaplněné Staroměstské náměstí přivítalo zlatou olympioničku Ester Ledeckou. Tisíce fanoušků neodradilo ani mrazivé počasí. Ledecká dorazila krátce po páté hodině a zprvu tichý dav dokázala spolu s moderátorem Liborem Boučkem probudit k životu.

V mrazivém pondělním odpoledni se Staroměstské náměstí plní jen pomalu. U pódia, na němž za dvě hodiny vystoupí zlatá olympionička Ester Ledecká, postává pár stovek lidí. „Co se tu děje?“ ptá se jeden z kolemjdoucích turistů. Vysvětlení, že se tady budou vítat medailstky z olympiády, odkýve a pokračuje dál ve své cestě.

Na náměstí dopadá únorové slunce. Už natolik silné, že zkřehlé fanoušky zahřeje. I tak ale zatím nejsou příliš čilí. Muzikálové zpěvačky a připomínky úspěšných olympioniků z minulých let spíš přetrpěli, než si užili.

Zhruba 30 minut před příjezdem Ledecké se dav na náměstí rozroste a zaplní takřka celý vyhrazený prostor. Tisíce lidí sledují záznam finálového zápasu hokejistů z Nagana. Poprvé se rozpálí a u sestřihu fandí skoro jako by sledovali přímý přenos. „Gól!“ křičí u vítězné trefy Petra Svobody.

Nagano je vyvedlo z letargie, či snad zimní hibernace, jak to nazval moderátor. Na rozdíl od jeho marných pokusů doprovázených reklamními sporty s Ledeckou. Po hokejové vzpomínce už ale dav ožije naplno.

Ledecká u lidí porazila mráz

„Ester Ledecká! Ester Ledecká!“ nese se zaplněným náměstím. „Esterka je nejlepší. Je to fenomén,“ popisuje žena, která se sice i se dvěma vnučkami klepe zimou, ale u vítání zlaté medailistky ve dvou různých sportech nemohla chybět. Když se Ledecká asi ve čtvrt na šest objeví na pódiu, rozzáří se jí i dětem oči.

Lidé se tlačí dopředu, aby viděli co nejvíce. Dokonce prosí i fotografy stojící v jim vymezeném prostoru, aby jim umožnili lepší výhled. Jiní zase zkouší proklestit si cestu davem. Většinou neúspěšně.

„Tohle je neuvěřitelný. Strašně vám děkuji, že jste tu čekali v té zimě, že jste sem přišli. Já si myslela, že tady bude pár cizinců u orloje, já řeknu ahoj a zase půjdu,“ komentuje zaplněný „Staromák“ Ledecká, na které je patrný údiv.

„Ale my zpívat nemusíme, ne?“

Opět dala najevo, že je spíše introvertka, které svědčí, když se může soustředit na to, co jí jde nejlépe. Zatímco na olympiádě její způsoby někteří nesli nelibě, tady se Ledecké tleská. A pobaví zvlášť, když seskočí z pódia a jde mezi lidi pro čokoládu.

Slunce už zapadlo a mráz zesílil. Přesto nikdo neodchází. Spolu s Ledeckou, jejím týmem a druhou olympioničkou Martinou Sáblíkovou je Bouček nakonec vyzve ke zpěvu hymny. „Ale my nebudeme muset zpívat, ne?“ vyděsí se Ledecká. Nakonec si i ona závěrečné momenty užívá.

Poté, co sleze z pódia, jí začíná druhá směna. Podepisuje se zájemcům o autogram. Odpovídá na otázky novinářů. Ti, kteří po podpisu netouží, pomalu náměstí opouští. „Já vůbec necítím prsty u nohou. To je strašná zima,“ tvrdí mladá dívka, která doputovala z centra dění na roh Pařížské ulice. Na dotaz, jestli je tedy ráda, že přišla, ale odpoví jednoznačně. „No jasně.“

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1