Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Finský kotel na MS obešel prohibici. Fanoušci do haly pašují vodku

Finský kotel na MS obešel prohibici. Fanoušci do haly pašují vodku

Suchý zákon v hokejové hale je štval, tak už vymysleli, jak protáhnout dovnitř vodku. „Způsob? Jsme Fini,“ smál se jeden z nich. Neprudí, nejsou dotěrní, neotravují. Jen se baví. Vymýšlejí psí kusy. Jak chutná jeden zápas v „kotli“ finských fanoušků? Vlastně pohoda, i když hra není dvakrát super. Hlavně že je po zápase kam vyrazit. Ti na ledě to nějak zvládnou příště.


Hned když přijeli do Paříže, bylo kolem nich docela živo. Finští fans. Milují převleky a zábavu. A taky pivo. Hodně piva. Hala AccorHotels na první pohled vypadá jako prudký kopec zarostlý travou. Jestli na něm uvidíte člověka převlečeného za krávu, jak ho po zadku sjíždí a honí ho policista se psem, je to Fin.

Přesně tohle už tady zkusili a představili se Francii. Na blbiny jsou kadeti! Když vyrazí na hokej za hranice, tak se těší, jak si užijí všechno kolem. Ne jenom svůj tým, ale mejdany a legraci. Byli taky docela vytočení, když zjistili, že v hale na mistrovství světa proudem neteče alkohol, proto taky vedle tradičního „Suomi“ křičeli jiný vzkaz: „My chceme pivo.“ Ale když nejde Mohamed k hoře, musí to jít naopak. Poučili se.

Duel číslo dva v Paříži a mezi Finy koluje plastová petka. Asi šest chlápků si ji podává z ruky do ruky. „Voda?“ ptám se vedle mě sedícího Fina se jmenovkou Lehtinen na zádech. Rozesmál se, jako kdyby to byl vtip dne. „Vodka, kámo.“ „A jak jste ji dostali dovnitř přes kontroly?“ „Jsme přece Fini.“ A rozchechtal se podruhé. Možná ještě víc.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1