Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Finský útočník Aho stihl za úvodní dva zápasy na MS už 10 bodů

Finský útočník Aho stihl za úvodní dva zápasy na MS už 10 bodů

Druhý zápas a druhé mimořádné vystoupení, byť proti papírově slabším soupeřům, předvedl v neděli finský hokejový útočník Sebastian Aho. Zatímco Koreu na úvod poctil dvěma góly a dvěma nahrávkami, proti Lotyšům při stejně vysoké výhře 8:1 zazářil šesti body, když přidal navrch ještě dvě asistence.

Pokud by teprve dvacetiletý rodák z Raumy, který má za sebou v NHL druhou sezonu v dresu Caroliny, pokračoval stejným tempem, otřásal by se v základech i z dnešního pohledu prakticky nedostižný rekord Vladimira Petrova. Ten si v dresu bývalého Sovětského svazu připsal v roce 1973 v 10 utkáních 34 bodů za 18 branek a 16 nahrávek.

Stejnou porci může odehrát i Aho, pokud by Finové zasáhli do závěrečných bojů o medaile. Reálněji se ale jeví jeho útok na o něco nižší mety. Dvacetibodovou hranici naposledy pokořil před deseti lety Kanaďan Dany Heatley (12+8). Aho může také vyhlížet finský rekord, který ustanovil na MS 2013 díky 16 bodům v 10 utkáních Petri Kontiola (8+8).

„Když v sebe věříte, pak se dostavují i výsledky,“ prohlásil Aho s klidnou tváří, aniž by na ní dal jakkoliv najevo, že má za sebou mimořádný večer. „Líbilo se mi, jak jsme ty první dva zápasy odehráli,“ dodal Aho, který těží ze spolupráce s týmovým parťákem z Hurricanes Teuvem Teräväinenem.

Jako třetí je doplňuje zkušený Veli-Matti Savinainen, jenž poslední sezonu strávil v Chanty Mansijsku v KHL. Všichni tři dohromady posbírali celkově 22 bodů díky 10 gólům a 12 přihrávkám. "Pomůže to k tomu, aby si vše sedlo na zápasy proti silnějším soupeřům, které nás v turnaji také čekají," prohlásil Aho. "Chyby dělá každý, ale je potřeba se snažit jich udělat co možná nejméně. Je potřeba hrát zároveň aktivně a neustále bruslit a být v pohybu," doplnil Aho.

Finský talent je na svém třetím seniorském šampionátu a skvěle si vedl už na těch předchozích, kde odehrál v součtu 20 utkání a nastřádal 18 bodů za pět gólů a 13 nahrávek. V nejbližších duelech bude mít velkou možnost bohatou bodovou sbírku znovu rozšiřovat, neboť Finy čekají v nejbližších dnech souboje s Norskem a Dánskem, teprve pak přijdou na řadu Kanada, Německo a USA.

„Jsem mladý hráč a musím neustále pracovat na své síle. Neskončím už ale pokaždé na ledě, když mě někdo přistrčí,“ uvedl Aho k otázce, v čem je lepší v porovnání s předchozími dvěma šampionáty. „Zvládám odehrát dobře i takové situace a neprocházím už jimi pouze s pocitem, abych je přežil,“ vysvětlil Aho.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1