Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Firma podstrčila dostihové hvězdě doping a hnědák přišel o titul. Zaplatí přes dva miliony

Firma podstrčila dostihové hvězdě doping a hnědák přišel o titul. Zaplatí přes dva miliony

Případ týkající se diskvalifikace předloňského vítěze Velké pardubické Nikase skončil dnes u přerovského okresního soudu uzavřením smíru. Zástupci Troubecké hospodářské nabídli žalobcům, kteří u soudu tvrdili, že jim firma dodala krmivo se zakázanými látkami, náhradu na majetkové i nemajetkové újmě v celkové výši přes 2,3 milionu korun. Za vítězství v prestižním dostihu v roce 2015 vítězná stáj získala dva miliony korun, o něž po dopingovém nálezu přišla. Kauzou se soud zabýval od listopadu loňského roku.

Žalobci - majitel koně Petr Kupka, trenér Stanislav Popelka a žokej Marek Stromský - na dohodu dnes přistoupili a soud ji následně schválil. Důvodem byla především snaha o ukončení soudního sporu, řekla ČTK právní zástupkyně žalobců Dalila Pelechová.

„Dohodli jsme se na uzavření smíru a soud tento smír schválil. Chtěli jsme vzájemně narovnat vztahy. Obě strany mají za to, že i když došlo k dohodě a ke smíru, neurčuje to míru zavinění jednoho, nebo druhého účastníka sporu. Šlo o to soudní při ukončit,“ řekla dnes ČTK právní zástupkyně žalobců Dalila Pelechová.

 Troubecká hospodářská se rozhodla ve smíru nahradit žalobcům majetkovou i nemajetkovou újmu. „Majiteli koně panu Kupkovi nabídli 1,5 milionu korun na majetkové újmě a 250 tisíc korun na nemajetkové újmě,“ uvedla Pelechová. Žokej Stromský by měl dostat v rámci této dohody dohromady 240 tisíc korun a trenér Popelka 350 tisíc korun, dodala právní zástupkyně. K mimosoudnímu vyrovnání obě strany několikrát vyzývala i soudkyně Daniela Ševelová. U předchozího jednání na dohodu žalobci nepřistoupili, společnost jim tehdy nabídla 1,5 milionu korun.

 

Kupka je s dohodou spokojen, vyhnout se chtěl především dlouhotrvajícímu soudnímu sporu. „Bylo by to velmi náročné pro obě strany. Právní zástupkyně sice nashromáždila spoustu důkazů, obávám se ale, že by se to dlouho táhlo. Stálo nás to už hodně nervů, nechtěli jsme to protahovat dál,“ řekl ČTK majitel koně.

 Předmětem sporu bylo krmivo pocházející od společnosti Troubecká hospodářská. Podle žalobců v něm byly zakázané látky, kvůli kterým byl vítězný Nikas diskvalifikován z předloňského ročníku Velké pardubické za doping. Poprvé v historii slavné steeplechase tak přišel nejrychlejší kůň o triumf kvůli užití zakázaných látek. V těle měl alkaloidy kofein a theobromin. Zástupci společnosti však jakékoli pochybení odmítali. Vedle Nikase se žaloba týkala ještě koně Čáriraye, u kterého se našly stejné zakázané látky. Kůň proto přišel o vítězství v Křišťálovém poháru.

 

Majitel koně původně žádal po výrobci krmiva dva miliony korun za majetkovou újmu. Zhruba čtvrt milionu požadoval trenér a 100 tisíc korun žokej. Pořadatel Velké pardubické rozděluje nejlepším sedmi koním pět milionů korun, vítěz získává dva miliony. Majitel koně dává z vyhrané částky podíl trenérovi a žokejovi, oběma minimálně pět procent. Křišťálový pohár se jezdí o 200 tisíc korun, 100 tisíc korun připadne vítězi. Trenér a žokej opět dostanou minimálně pět procent.

 

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link