Fotbal je na prahu revoluce. 8 nových pravidel, která ho mají změnit k nepoznání | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fotbal je na prahu revoluce. 8 nových pravidel, která ho mají změnit k nepoznání

Fotbal je na prahu revoluce. 8 nových pravidel, která ho mají změnit k nepoznání

Místo současných 90 jen 60 minut. To je asi nejvýraznější změna, kterou by mohl fotbal v blízké budoucnosti projít. Návrhem se bude zabývat komise pro pravidla IFAB. Slibuje si od něj zatraktivnění fotbalu a konec častého zdržování. Na stole ale leží i řada dalších návrhů, které by populární hru změnily k nepoznání.

Zkrácení hrací doby je jen jedním z mnoha bodů, které návrh obsahuje. Přinesl by však do konzervativního prostředí největší změnu za poslední desetiletí. I nadále by zápas přerušovala jedna poločasová pauza, jedna půle by ale trvala místo současných 45 jen 30 minut.

Mezinárodní pravidlová komise tvrdí, že by kratší poločasy omezily zdržování a zrychlily hru. Souhlasí s tím například i český brankář Petr Čech. "Viděli bychom víc fotbalu. V současnosti se v každém poločase hraje asi jen pětadvacet minut,” praví.

Nebyla by to ale jediná změna, kterou by fotbal prošel. K některým z nich by se mohlo přistoupit hned bez změny pravidel. Jaká opatření má IFAB na stole?

  • Hrací doba by se měla zkrátit na 2x30 minut.
  • Rozhodčí by měl nastavovat čas přesněji. Během hry by zastavoval stopky při každém přerušení a po uplynutí hrací doby nastavil přesný čas prodlevy.
  • Sudí by také měli více hlídat, jestli brankáři nedrží míč déle než povolených šest sekund.
  • Dorážky po neúspěšných pokutových kopech nebudou možné - pokud střelec nepromění, následuje odkop od brány.
  • Při rohovém a volném kopu bude hráč moci rozehrát sám sobě.
  • Rozhodčí by mohl ukončit zápas jen při přerušení hry.
  • Pokud hráč vstřelí gól rukou, dostane červenou kartu. Stejný trest čeká i fotbalistu, který rukou brance zabrání, takový gól by sudí navíc mohl automaticky uznat.
  • Rozhodčí by mohl nařídit penaltu, pokud by brankář chytil do ruky malou domů nebo autové vhazování od spoluhráče.
 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.