Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fotbal je na prahu revoluce. 8 nových pravidel, která ho mají změnit k nepoznání

Fotbal je na prahu revoluce. 8 nových pravidel, která ho mají změnit k nepoznání

Místo současných 90 jen 60 minut. To je asi nejvýraznější změna, kterou by mohl fotbal v blízké budoucnosti projít. Návrhem se bude zabývat komise pro pravidla IFAB. Slibuje si od něj zatraktivnění fotbalu a konec častého zdržování. Na stole ale leží i řada dalších návrhů, které by populární hru změnily k nepoznání.

Zkrácení hrací doby je jen jedním z mnoha bodů, které návrh obsahuje. Přinesl by však do konzervativního prostředí největší změnu za poslední desetiletí. I nadále by zápas přerušovala jedna poločasová pauza, jedna půle by ale trvala místo současných 45 jen 30 minut.

Mezinárodní pravidlová komise tvrdí, že by kratší poločasy omezily zdržování a zrychlily hru. Souhlasí s tím například i český brankář Petr Čech. "Viděli bychom víc fotbalu. V současnosti se v každém poločase hraje asi jen pětadvacet minut,” praví.

Nebyla by to ale jediná změna, kterou by fotbal prošel. K některým z nich by se mohlo přistoupit hned bez změny pravidel. Jaká opatření má IFAB na stole?

  • Hrací doba by se měla zkrátit na 2x30 minut.
  • Rozhodčí by měl nastavovat čas přesněji. Během hry by zastavoval stopky při každém přerušení a po uplynutí hrací doby nastavil přesný čas prodlevy.
  • Sudí by také měli více hlídat, jestli brankáři nedrží míč déle než povolených šest sekund.
  • Dorážky po neúspěšných pokutových kopech nebudou možné - pokud střelec nepromění, následuje odkop od brány.
  • Při rohovém a volném kopu bude hráč moci rozehrát sám sobě.
  • Rozhodčí by mohl ukončit zápas jen při přerušení hry.
  • Pokud hráč vstřelí gól rukou, dostane červenou kartu. Stejný trest čeká i fotbalistu, který rukou brance zabrání, takový gól by sudí navíc mohl automaticky uznat.
  • Rozhodčí by mohl nařídit penaltu, pokud by brankář chytil do ruky malou domů nebo autové vhazování od spoluhráče.