Fotbal řeší skandál s antisemitskými fotkami Anny Frankové. Čistý štít nemají ani Češi

HalfPageAd-1

Adam Kotrbatý

01. 11. 2017 • 21:21

Mezi fotbalovými fanoušky se znovu mluví o antisemitismu. Vlnu nevole vyvolaly samolepky s obětí nacistů Annou Frankovou. Ty se objevily v Itálii i v Německu a znovu ukázaly, že rasismus z fotbalu zdaleka nezmizel. Čistý štít přitom nemají ani Češi.

Mobile-rectangle-3

Německá bundesliga je nejnavštěvovanější fotbalovou soutěží světa. Diváci každý týden na stadionech vytvářejí kulisu, kterou Německu závidí i v dalších koutech Evropy. Chválu ale občas vystřídá kritika.

Nyní opět ožila debata o tom, které skupiny lidí na fotbal chodí. Mezi fanoušky začaly kolovat samolepky s obrázkem nacisty zavražděné židovské dívky Anny Frankové. Podezření padlo na příznivce Borussie Dortmund. Dívka na obrázku totiž měla dres největšího rivala klubu Schalke 04.

Problémy nemá jen Německo

Nebylo by to poprvé, kdy by o sobě dali vědět radikálnější příznivci Dortmundu. V minulé sezoně skupina chuligánů s názvem RIOT 0231 zpívala ve vlaku cestou na finále německého poháru antisemitské písně. Ve městě je navíc velice aktivní neonacistická komunita. V tamním zastupitelstvu zasedají extrémně pravicové strany NDP a Die Rechte (Pravice).

Představitelé Borussie ale nemají informace o tom, že by za samolepkami stál některý z fanoušků klubu. Od akce se proto distancovali. „Tyto samolepky mohou být svojí nechutností těžko překonatelné,“ dodali.

Anna Franková se mezi fotbalovými neonacisty stala v poslední době oblíbeným motivem. Loni v listopadu zveřejnil její fotku fanoušek Lokomotivu Lipsko. I v tomhle případě ji oblékl do dresu městského rivala Chemie Lipsko a přidal také urážlivé nápisy. Také Lokomotiva se od činu distancovala.

Italská policie zase minulý týden zakázala vstup na stadion 13 fanouškům Lazia Řím, kteří fotkami Frankové v dresu AS Řím oblepili společný stadion obou klubů. Před zápasy italské ligy se v reakci na to četly úryvky z Deníku Anny Frankové. Ten popisuje snahu její rodiny skrýt se před nacisty.

Lazio, které má s rasistickými příznivci problémy dlouhodobě, prohlásilo, že pro 200 fanoušků zorganizuje vzdělávací zájezd do Osvětimi. Jeho hráči si na znamení nesouhlasu navíc oblékli trička s podobiznou Frankové.

„Jude Slavie“ nezabránil ani Ben Chaim

„Většina našich fanoušků je s námi proti antisemitismu,“ věří Claudio Lotito, prezident klubu, který měl v tomto směru také problematické hráče. Bývalý fotbalista týmu Paolo Di Canio oslavoval góly hajlováním, otevřeně se hlásil k fašismu a svůj biceps ozdobil latinským slovem DUX, které znamená Il Duce, tedy přezdívku diktátora Benita Mussoliniho.

Před čtyřmi lety řešil problém s neonacismem Real Madrid. Do čela nejradikálnější skupiny fanoušků španělského klubu se postavil člověk, jenž v prvním vzkazu příznivcům použil podobně jako Di Canio nacistický pozdrav. Vedení Realu kvůli tomu začalo řešit, jak se problematických osob zbavit.

Antisemitismus se ale stále objevuje i na českých fotbalových stadionech. Často se diskutuje o sparťanském pokřiku „Jude Slavie“. Panovaly obavy, že by se mohl opakovat scénář, který nastal po příchodu fotbalistů tmavé pleti. Na ně se v Česku dříve často hučelo, někdy po nich chuligáni házeli banány. Když se ale začali prosazovat a klubům pomáhali vítězit, emoce ustaly.

S antisemitismem to ale zatím podobně nedopadlo. Sparťanský kotel s pokřikem nepřestal ani poté, co tým v létě přivedl izraelského záložníka Tala Ben Chaima.

SDÍLET

Billboard-bottom-1