Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fotbal řeší skandál s antisemitskými fotkami Anny Frankové. Čistý štít nemají ani Češi

Fotbal řeší skandál s antisemitskými fotkami Anny Frankové. Čistý štít nemají ani Češi

Mezi fotbalovými fanoušky se znovu mluví o antisemitismu. Vlnu nevole vyvolaly samolepky s obětí nacistů Annou Frankovou. Ty se objevily v Itálii i v Německu a znovu ukázaly, že rasismus z fotbalu zdaleka nezmizel. Čistý štít přitom nemají ani Češi.

Německá bundesliga je nejnavštěvovanější fotbalovou soutěží světa. Diváci každý týden na stadionech vytvářejí kulisu, kterou Německu závidí i v dalších koutech Evropy. Chválu ale občas vystřídá kritika.

Nyní opět ožila debata o tom, které skupiny lidí na fotbal chodí. Mezi fanoušky začaly kolovat samolepky s obrázkem nacisty zavražděné židovské dívky Anny Frankové. Podezření padlo na příznivce Borussie Dortmund. Dívka na obrázku totiž měla dres největšího rivala klubu Schalke 04.

Problémy nemá jen Německo

Nebylo by to poprvé, kdy by o sobě dali vědět radikálnější příznivci Dortmundu. V minulé sezoně skupina chuligánů s názvem RIOT 0231 zpívala ve vlaku cestou na finále německého poháru antisemitské písně. Ve městě je navíc velice aktivní neonacistická komunita. V tamním zastupitelstvu zasedají extrémně pravicové strany NDP a Die Rechte (Pravice).

Představitelé Borussie ale nemají informace o tom, že by za samolepkami stál některý z fanoušků klubu. Od akce se proto distancovali. „Tyto samolepky mohou být svojí nechutností těžko překonatelné,“ dodali.

Anna Franková se mezi fotbalovými neonacisty stala v poslední době oblíbeným motivem. Loni v listopadu zveřejnil její fotku fanoušek Lokomotivu Lipsko. I v tomhle případě ji oblékl do dresu městského rivala Chemie Lipsko a přidal také urážlivé nápisy. Také Lokomotiva se od činu distancovala.

Italská policie zase minulý týden zakázala vstup na stadion 13 fanouškům Lazia Řím, kteří fotkami Frankové v dresu AS Řím oblepili společný stadion obou klubů. Před zápasy italské ligy se v reakci na to četly úryvky z Deníku Anny Frankové. Ten popisuje snahu její rodiny skrýt se před nacisty.

Lazio, které má s rasistickými příznivci problémy dlouhodobě, prohlásilo, že pro 200 fanoušků zorganizuje vzdělávací zájezd do Osvětimi. Jeho hráči si na znamení nesouhlasu navíc oblékli trička s podobiznou Frankové.

„Jude Slavie“ nezabránil ani Ben Chaim

„Většina našich fanoušků je s námi proti antisemitismu,“ věří Claudio Lotito, prezident klubu, který měl v tomto směru také problematické hráče. Bývalý fotbalista týmu Paolo Di Canio oslavoval góly hajlováním, otevřeně se hlásil k fašismu a svůj biceps ozdobil latinským slovem DUX, které znamená Il Duce, tedy přezdívku diktátora Benita Mussoliniho.

Před čtyřmi lety řešil problém s neonacismem Real Madrid. Do čela nejradikálnější skupiny fanoušků španělského klubu se postavil člověk, jenž v prvním vzkazu příznivcům použil podobně jako Di Canio nacistický pozdrav. Vedení Realu kvůli tomu začalo řešit, jak se problematických osob zbavit.

Antisemitismus se ale stále objevuje i na českých fotbalových stadionech. Často se diskutuje o sparťanském pokřiku „Jude Slavie“. Panovaly obavy, že by se mohl opakovat scénář, který nastal po příchodu fotbalistů tmavé pleti. Na ně se v Česku dříve často hučelo, někdy po nich chuligáni házeli banány. Když se ale začali prosazovat a klubům pomáhali vítězit, emoce ustaly.

S antisemitismem to ale zatím podobně nedopadlo. Sparťanský kotel s pokřikem nepřestal ani poté, co tým v létě přivedl izraelského záložníka Tala Ben Chaima.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744