Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Fotbalisti to p*dělali.“ Babiš zkritizoval dotační skandál kolem Pelty

„Fotbalisti to p*dělali.“ Babiš zkritizoval dotační skandál kolem Pelty

Ministr financí Andrej Babiš na valné hromadě České unie sportu vyzval ministryni školství, mládeže a tělovýchovy Kateřinu Valachovou, aby uvolnila peníze, které MŠMT zatím nevyplatilo sportovnímu prostředí v důsledku kauzy fotbalového bosse Miroslava Pelty. „Je potřeba peníze okamžitě uvolnit,“ uvedl Babiš, který však zároveň tvrdě kritizoval fotbalovou asociaci. „Fotbalisti to jednoduše podělali,“ nechal se slyšet Babiš.Jak by se měl řešit problém FAČR, která je v kauze svého předsedy Pelty mezi obviněnými?

„Fotbalu se skutečně nedaří, korupčních záležitostí je tam strašně moc. Když to porovnám s hokejem nebo ostatními sporty, tam je to podstatně lepší. Fotbal asi potřebuje nějak očistit. Já se fotbalem moc nezabývám, spíš spolupracuju s Českým svazem ledního hokeje. Máme obrovský deficit stadionů, nejenom pro mládež, ale chybí samozřejmě i velké stadiony pro diváky. Já to sleduju z povzdálí, je to velice špatné pro český sport.“Měly by v současné době státní peníze dál do fotbalu téct?

„Já nevím, jak peníze tečou, jestli by šlo svaz vynechat a dát to přímo klubům, sportovcům… To by bylo nejlepší řešení.“

Na valné hromadě ČUS jste představil plán na vytvoření státní agentury pro sport, sportovní prostředí však zatím usiluje o vznik samostatného ministerstva…
„Já v tom nevidím žádný rozdíl. Pokud bude agentura pro sport, která bude přímo pod premiérem, jde o to, aby to měli v rukách přímo sportovci a ne nějací lobbisti, kteří to tam rozdělují zezadu. V této chvíli jsem přesvědčen o tom, že český sport si zaslouží samostatnou agenturu, že by to mělo být mimo MŠMT, že je potřeba udělat inventuru všech sportovních zařízení, protože tam je obrovský deficit. Je potřeba investovat obrovské miliardy, navýšit provoz, udělat z toho agenturu, která nebude v rámci MŠMT, a zásadně změnit rozdělování peněz.“

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744