Fotbalová aréna, ve které slunce nezapadá ani v zimě. Podívejte se, kde válí Bayern Mnichov | info.cz

Články odjinud

Fotbalová aréna, ve které slunce nezapadá ani v zimě. Podívejte se, kde válí Bayern Mnichov

Je zima, studený vítr šlehá do tváře a z ocelově šedivé oblohy jakoby se každou chvíli měl spustit sníh. Smráká se, ale na šťavnatě zelený trávník v mnichovské fotbalové Allianz Arény svítí slunce. Přesněji mnoho sluncí. Na dlouhých ramenech dva metry nad pažitem září jasně oranžová světla, aby hvězdy domácího Bayernu Mnichov měli dokonalou trávu i přes zimu.

Instalaci umělého slunce, které pomáhá trávě růst a regenerovat, i když všude jinde už spí zimním spánkem, považuje ředitel arény Jürgen Muth za jednu z klíčových investic uplynulých let. „Dříve jsme museli řešit, kdy a hlavně jak trávník měnit, abychom se vešli do přestávek mezi zápasy. Teď už se tím zabývat nemusíme,“ vysvětluje Muth.

Celý systém spotřebuje každou hodinu 500 kilowattů elektřiny. Teď začali v Mnichově experimentovat s diodovými LED svítidly, které produkují ultrafialové záření. Mají o třicet procent nižší spotřebu elektřiny, ale na rozdíl od klasických žárovek nehřejí. V zimě ovšem tráva potřebuje k růstu kromě světla i teplo. Proto LED panely technici kombinují s tepelnými zářiči.

V zimě v Mnichově trávník ozařují každý den. Systém, který najednou dokáže pokrýt jednu polovinu hřiště, ale zapínají také ve zbytku roku. „To když je delší dobu pod mrakem,“ doplňuje průvodce po stadionu Peter.

Správný růst trávy hlídají také senzory umístěné přímo do trávníku. S vyhodnocováním dat pomáhá trávníkářům z arény německý koncern Siemens, který se před rokem stal partnerem Allianz Areny. Údaje ze senzorů vyhodnocuje jeho operační systém pro Průmysl 4.0 MindSphere, který pak řídí i další péči o trávník.

Více na E15.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie