Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fotbalová Sparta slavila 123 let vzniku. Podívejte se na jedinečné archivní fotografie

Fotbalová Sparta slavila 123 let vzniku. Podívejte se na jedinečné archivní fotografie

Už 123. narozeniny oslavila fotbalová Sparta. Klub provázela v jeho historii celá řada mezníků. Od založení na Vinohradech po stěhování na Letnou, od dřevěného stadionu k tomu současnému.

Datum 16. listopadu 1893 má už 123 let své pevné místo v srdcích sparťanských fanoušků. Klub tehdy vzniknul pod názvem Athletic Club Královské Vinohrady – podle čtvrti, kde se zakládající členové sešli na schůzi v restauraci Demínka.

První stadion z roku 1921 poničil ve třicátých letech požár.První stadion z roku 1921 poničil ve třicátých letech požár.autor: www.sparta.cz

Za první světové války se klub definitivně přesunul na Letnou, kde hraje dodnes. První dřevěný stadion byl na pláni vybudovaný v roce 1921, po třinácti letech ale shořel.

Železobetonová hlavní tribuna z roku 1937 dala základ té současné.Železobetonová hlavní tribuna z roku 1937 dala základ té současné.autor: www.sparta.cz

V rámci následné rekonstrukce vznikla železobetonová tribuna, která dala základy dnešní hlavní tribuně.

S dřevěnými tribunami se fanoušci rozloučili 26. října 1966.S dřevěnými tribunami se fanoušci rozloučili 26. října 1966.autor: www.sparta.cz

Před padesáti lety definitivně zmizely zbývající dřevěné tribuny letenského stadionu.

V roce 1994 prošla Letná rekonstrukcí.V roce 1994 prošla Letná rekonstrukcí.autor: www.sparta.cz

O tři roky později se představila nová tvář domovského stadionu klubu, který po rekonstrukci z roku 1994 slouží fanouškům dodnes.

Po obnově slouží stadion klubu a fanouškům dodnes.Po obnově slouží stadion klubu a fanouškům dodnes.autor: www.sparta.cz

Narozeniny letenského fotbalového klubu AC Sparta Praha oslavili ve středu také fanoušci, kteří rudými světlicemi „rozsvítili“ Vyšehrad.

123. narozeniny svého klubu oslavili fanoušci AC Sparta Praha na Vyšehradě.123. narozeniny svého klubu oslavili fanoušci AC Sparta Praha na Vyšehradě.autor: Facebook/UltrasSparta

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744