Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fotbalové MS podle bookmakerů: vyhraje Brazílie a Portugalsko odjede bez medaile

Fotbalové MS podle bookmakerů: vyhraje Brazílie a Portugalsko odjede bez medaile

Fotbalové mistrovství světa v Rusku vyhraje podle bookmakerů Brazílie. Za druhého největšího favorita považují sázkové kanceláře obhájce titulu Němce a bronz předpovídají Francii nebo Španělsku. Úřadující evropští šampioni z Portugalska skončí podle odborníků na kurzy bez medaile.

Na šesti hlavních favoritech se shodla drtivá většina sázkových kanceláří. Bookmakeři se domnívají, že Brazílie ukončí 16 let trvající čekání na světové zlato a spraví si chuť po čtvrtém místě z předchozího šampionátu na domácí půdě. Na celkový triumf „Kanárků“ vypsali většinou bookmakeři kurz 5,5:1, britská společnost Ladbrokes vidí šance Brazilců jako ještě větší a přisoudila jim koeficient 4:1.

V těsném závěsu jsou Němci, které některé společnosti dokonce považují za stejně velkého favorita jako Brazílii. Podobná je situace u Francie a Španělska. Některé sázkové kanceláře vidí jejich šance vyrovnaně, jiné o trochu více věří týmu galského kohouta.

 

Až pátým největším favoritem jsou obhájci stříbra Argentinci. Jihoamerický gigant má aspoň ve svém středu podle českých bookmakerů hlavního aspiranta na nejlepšího střelce turnaje Lionela Messiho z Barcelony, na kterého lze tipovat v kurzu 10:1.

Na uzdraveného brazilského kanonýra Neymara vypsaly tuzemské společnosti koeficient 11:1, následují Portugalec Cristiano Ronaldo a Francouz Antoine Griezmann s kurzy 13:1. Britská kancelář William Hill vidí situaci opačně a odhaduje, že nejvíce gólů si připíše Neymar.

Až osmým největším favoritem mistrovství jsou předloňští evropští šampioni z Portugalska, více bookmakeři věří i Anglii. Pozice největších outsiderů mezi 32 účastníky turnaje připadla Panamě a Saúdské Arábii. Na oba celky lze u většiny sázkových společností tipovat v kurzech přes 1000:1, Tipsport a Chance vypsaly na Panamu 1500:1.

 

Bookmakeři vypsali i řadu kuriózních sázek. U Fortuny lze například tipovat na to, že během utkání vběhne na hřiště medvěd (50:1), že ruský prezident Vladimir Putin nastoupí za domácí výběr (7000:1), že bude v zápase kvůli opilosti vyměněn hlavní rozhodčí (50:1) nebo že FIFA na poslední chvíli dodatečně nominuje na MS tým KLDR (8500:1). U Victoria Tipu a Maxi Tipu si zase mohou lidé vsadit, že Uruguayec Luis Suárez opět pokouše protihráče.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1