Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fotbalové reprezentanty v prvním letošním zápase čeká Uruguay. Zápasu přikládá Jarolím velkou váhu

Fotbalové reprezentanty v prvním letošním zápase čeká Uruguay. Zápasu přikládá Jarolím velkou váhu

České fotbalisty čeká v pátek první letošní utkání a půjde o velmi ostrou prověrku. Svěřenci kouče Karla Jarolíma budou ve svém úvodním zápase na přípravném turnaji čtyř zemí China Cup v Nan-ningu čelit účastníkovi červnového světového šampionátu Uruguayi, která má ve středu ofenzivní hvězdy Luise Suáreze s Edinsonem Cavanim.

Český tým na rozdíl od Uruguay na mistrovství světa nepostoupil a čeká ho dlouhé období bez soutěžního utkání, které bude trvat až do podzimního začátku nově vzniklé Ligy národů. Jarolím přikládá turnaji v Číně velkou váhu. Po pátečním utkání s Uruguayí odehrají jeho svěřenci v Nan-ningu ještě v pondělí duel o umístění buď s domácím výběrem, nebo s Walesem.

„Uruguay je kvalitní soupeř na to, abychom si otestovali, jak na tom jsme. Útočné duo Suárez, Cavani hovoří za vše. Myslím, že to bude kvalitní prověrka, abychom si ještě vyzkoušeli případně nějaké varianty před Ligou národů. Sice turnaj v Číně patří do přípravných zápasů, ale přikládáme tomu dost velký význam, aby se podařilo uhrát dobrý výsledek,“ řekl Jarolím.

Jeho tým sice na podzim neprošel na světový šampionát do Ruska, ale úplný závěr roku mu vyšel. Reprezentace má šňůru čtyř vítězství, což se jí povedlo poprvé od podzimu 2014. Pět výher za sebou si Češi naposledy připsali v roce 2007. Uruguay naopak vyhrála jediné z posledních čtyř utkání a vloni zvítězila jen dvakrát z deseti duelů.

Hlavními hvězdami jihoamerického celku jsou Suárez z Barcelony a Cavani z Paris St. Germain. Kvalitní hráče má ale Uruguay i na dalších postech, dvojice stoperů například hraje za Atlético Madrid.

„Čeká nás těžká prověrka, v útoku mají hráče světového kalibru. Pokud chceme postoupit na Euro, hrát na nejvyšší úrovni, je třeba se rovnat s těmito hráči, abychom si nastavili zrcadlo, jak na tom jsme,“ uvedl brankář Tomáš Koubek.

„Myslíme si, že mají vepředu větší kvalitu než dozadu. Tam mají mezírky a ty se budeme snažit využít, abychom je potrápili. Ten jejich fotbal bude asi trošičku jiný tím, že tam jsou někteří hráči z Jižní Ameriky. Bude to pro nás všechny zajímavá zkušenost,“ dodal Koubek.

Jarolím musel kvůli zraněním oželet šest hráčů, které by jinak povolal. Další komplikací byl fakt, že kvůli poruše letadla odcestoval český tým do Číny náhradním strojem místo v úterý až ve středu dopoledne. Reprezentanti tak v Nan-ningu mají kratší čas na regeneraci po letu a na to, aby se přizpůsobili sedmihodinovému časovému posunu.

„Komplikace to je, chtěli jsme být v Číně co nejdříve. Ale realita je bohužel takováhle, musíme to tak brát a zvládnout to,“ uvedl Jarolím. "Nevíme, jak se zachová tělo. Ale já doufám, že se s tím vypořádáme a odehrajeme první zápas dobře," dodal obránce Filip Novák.

Utkání s Uruguayí má výkop v pátek ve 12:35 SEČ

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1