Froome je počtvrté králem Tour de France. Ještě jeden titul a vyrovná se legendám | info.cz

Články odjinud

Froome je počtvrté králem Tour de France. Ještě jeden titul a vyrovná se legendám

Počtvrté v kariéře a zároveň počtvrté za posledních pět let byl Chris Froome dnes v Paříži korunován vítězem Tour de France. Triumf si britský cyklista pojistil už v sobotní časovce, v závěrečné 21. etapě se tradičně o žlutý trikot nebojovalo.

Posledním etapovým vítězem 104. ročníku se na věhlasném bulváru Champs-Élysées stal Nizozemec Dylan Groenewegen. Pět kilometrů před cílem se pokusil o únik Zdeněk Štybar, ale na pařížských kostkách ho po dvou a půl kilometrech peloton pohltil.

Do cíle po třech týdnech dorazil také Roman Kreuziger, jenž dokončil i svou osmou Tour de France; Štybar druhou. Třetí z Čechů, debutant Ondřej Cink, vzdal slavný závod v páteční 19. etapě kvůli přetrvávajícím bolestem v koleně.

Ziskem čtvrtého titulu se dvaatřicetiletý rodák z Keni Froome zařadil těsně za nejúspěšnější jezdce "Staré dámy". S pěti žlutými dresy se dělí o prvenství legendy Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault a Miguel Indurain.

„Pocit dojíždět jako vítěz na Champs-Élysées nikdy neomrzí. Dlouho jsem myslel na to, že tady teď v tomhle dresu budu,“ řekl do televizní kamery úspěšný obhájce titulu, jehož v cíli čekali manželka a syn. Žlutý trikot si Froome pojistil třetí příčkou v sobotní časovce v Marseille. V konečném pořadí skončil druhý o 54 sekund Kolumbijec Rigoberto Urán.

Po pětiletém kralování Petera Sagana má nového vítěze bodovací soutěž. Slovenský šampion ztratil šanci bojovat o zelený trikot po diskvalifikaci za souboj s Markem Cavendishem ve čtvrté etapě, novým nejlepším spurtérem je Australan Michael Matthews.

Do cyklistické historie se opět zapsal Australan Adam Hansen. Dokončil totiž už 18. závod Grand Tours v řadě a znovu vylepšil vlastní rekord. Jeho série začala na Vueltě 2011, od té doby dojel do cíle všech ročníků Gira d'Italia, Tour de France i Vuelty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie