Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Gól Kašeho Anaheimu nestačil. Nashville si poprvé v historii zahraje finále Stanley Cupu

Gól Kašeho Anaheimu nestačil. Nashville si poprvé v historii zahraje finále Stanley Cupu

Hokejisté Nashvillu jsou poprvé v devatenáctileté historii klubu ve finále Stanley Cupu. V semifinálové sérii play off NHL vyřadili Anaheim 4:2 na zápasy poté, co v pondělním utkání zvítězili 6:3. Hrdinou zápasu se stal útočník Colton Sissons, který vstřelil tři góly, včetně vítězného na 4:3. V dresu poražených jednou skóroval český mladík Ondřej Kaše.

„Je to úžasný pocit. Ani ve snu by mě nenapadlo, že dám hattrick v rozhodujícím zápase konferenčního finále,“ radoval se po utkání Sissons, jenž dosud ve vyřazovacích bojích skóroval dvakrát. „Poslechněte si ty fanoušky. Jsou fantastičtí. A my máme vynikající tým. Věříme si. V tom to všechno vězí,“ doplnil třiadvacetiletý kanadský nováček, který obsadil místo v elitní útočné formaci místo Ryana Johansena, jemuž sezonu předčasně ukončila operace levého stehna.

Predators, kteří předtím vyřadili nejlepší tým Západní konference Chicago a následně St. Louis, potřebovali k vítězství jen 18 střel. V první a druhé třetině vystřelili vždy pouze čtyřikrát, naopak Ducks na druhé straně zasypali Pekku Rinneho 41 ranami. Finský gólman ale podal jeden ze svých nejlepších výkonů v sezoně a připsal si 38 zákroků.

Domácí získali v první třetině uklidňující vedení 2:0. Ve 25. minutě snížil Kaše svou druhou trefou v play off, po třech minutách třetího dějství ale vrátil Nashvillu dvoubrankový náskok druhým gólem v utkání Sissons. Hosté se však ještě nevzdali, o dvě minuty později snížil Chris Wagner a ve 49. minutě vyrovnal obránce Cam Fowler.

Rozhodující moment přišel šest minut před třetí sirénou, kdy Sissons trefou z voleje z levého kruhu pro vhazování překonal Jonathana Berniera, dokonal hattrick a poslal domácí do vedení 4:3. O zbylé dva góly se postarali při power play do prázdné branky Filip Forsberg a Austin Watson, jenž ve druhé minutě otevřel skóre utkání.

„Když se podívám na to, jak utkání vypadalo a jak všichni makali, vůbec nemusím zpochybňovat nasazení našeho mužstva. Ano, mohli jsme být v některých věcech lepší, ale hráči do toho dali všechno,“ řekl trenér Anaheimu Randy Carlyle. „Bojovali jsme od úvodního vhazování až do té doby, než dali šestý gól do prázdné branky,“ dodal Carlyle.

Jeho protějšek Peter Laviolette je teprve čtvrtým trenérem v dějinách NHL, který dovedl do finále tři různé týmy. V roce 2010 stál na střídačce Philadelphie, která v rozhodující sérii podlehla 2:4 Chicagu, o čtyři roky dříve pozvedl Stanley Cup jako kouč Caroliny.

Ve finále, které začne v pondělí 29. května, se Nashville utká s vítězem série mezi obhájcem triumfu Pittsburghem a Ottawou. Penguins vedou 3:2 na zápasy a mohou vybojovat postup už dnes.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1