Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Gól roku? Fotbalista v německé lize běžel 71 metrů za 9,3 vteřiny

Gól roku? Fotbalista v německé lize běžel 71 metrů za 9,3 vteřiny

Ten gól míří do fotbalových učebnic. Timo Werner v pátečním bundesligovém duelu Lipska v Hamburku (2:0) předvedl, v čem tkví jeho mimořádné kvality. Teprve 21letý reprezentační útočník vstřelil druhou branku Lipska po bleskovém protiútoku - v Německu mu spočítali, že na 71metrový sprint s balonem zakonečným precizní střelou potřeboval pouze 9,3 vteřiny. „Frajer,“ smeká nad uměním obřího fotbalového talentu sparťanský trenér mladšího dorostu David Holoubek, který pro iSport.cz celou situaci rozebral.

Werner v pátek večer ilustroval, kam se ubírá fotbalová moderna. Hamburk v 75. minutě zahrával roh, obránci Lipska situaci zvládli a odkopli balon do bezpečí. Těsně před půlící čarou hlídkovali dva domácí obránci, jenže jim to nebylo nic platné.

Útočník Lipska se dostal k volnému míči jako první a v plném sprintu se prosmýkl mezi obránci. Oba protihráči se ho snažili zastavit, leč marně.

Werner ustál pokusy o nedovolené zákroky a v maximální rychlosti pronikl až do pokutového území. Na hranici vápna zvládl zakončit a míč skončil v síti.

1080p 720p 360p
Rozbor protiútoku jak z učebnice. Werner z Lipska sprintoval 71 metrů a 9,3 sekundy

„Vzadu zůstali dva obránci Hamburku na jednoho, což je správně. Měli by takovou situaci ubránit. Jenže kvůli pozdní reakci na odkopnutý míč, který nebyl adresný, vznikla chyba,“ říká sparťanský trenér mládeže David Holoubek.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1