Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hamilton nebo Rosberg? Odpoví Velká cena Abú Zabí

Hamilton nebo Rosberg? Odpoví Velká cena Abú Zabí
 

Velkou cenu Brazílie vozů F1 vyhrál Lewis Hamilton, jeho týmový kolega ze stáje Mercedes Nick Rosberg skončil hned za ním. Třetí místo obsadil Max Verstappen v barvách týmu Red Bull. O mistrovi světa rozhodne až poslední závod v Abú Zabí. 

Hamilton musí pro zisk celkového prvenství v Abú Zabí vyhrát a zároveň Rosberg nesmí dojet lépe než čtvrtý. Za lídrem žebříčku Hamilton zaostává o dvanáct bodů.

Brazílie: závod ztížilo počasí

Rosberg měl v Brazílii už druhou šanci získat titul předčasně. 

 

Vše komplikoval déšť a hned dvakrát museli piloti nuceně do boxů. Poprvé ve 20. kole, kdy na cílové rovince havaroval ve velké rychlosti Kimmi Räikkönen ze stáje Ferrari. Z nehody vyvázl bez zranění, závod ale organizátoři na půl hodiny přerušili.

Havarovaly ale i další tři vozy. Cestou na start zničil auto o svodidla Romain Grosjean, v jedenáctém okruhu dostal Sebastian Vettel hodiny a zamířil rovnou do boxů. A ve třináctém kole vyjel safety car kvůli nehodě Marcuse Erissona.

V druhé polovině závodu havaroval ve svém posledním závodu kariéry Brazilec Felipe Massa, smůlu měl ale i Hamilton, který následkem této nehody přišel o náskok dvaceti sekund na Rosberga.

Překvapující byla stíhací jízda Nizozemce Maxe Verstappena, který byl pětkrát v boxech. Rosberg, který dojel jen o místo před ním, využil servis jen dvakrát.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1