Haškův rekord padl. Švéd Lundqvist na Silvestra vychytal 390 vítězný zápas | info.cz

Články odjinud

Haškův rekord padl. Švéd Lundqvist na Silvestra vychytal 390 vítězný zápas

Česká hokejová legenda dlouho držela prvenství mezi evropskými brankáři v NHL.

Rekord překonal švédský gólman Henrik Lundqvist z New Yorku Rangers, který vychytal výhru s pořadovým číslem 390. Rangers i díky jeho 25 zákrokům zvítězili v Denveru 6:2.

"Byl pro mě velkou inspirací," řekl Lundqvist po zápase o Haškovi. "Jako malý jsem měl jeho plakáty na zdi a sledoval jeho nejlepší zákroky. Snažil jsem se napodobovat věci, které dělal na ledě on. To, jak chytal a jak přistupoval k zápasům, pro mě byla velká inspirace. Takže překonání jeho rekordu pro mě opravdu hodně znamená," dodala opora Rangers.

Nyní jednapadesátiletý Hašek, který se s NHL rozloučil v roce 2008 po šestnácti sezonách, slavil 389 výher v 735 utkáních základní části. Čtyřiatřicetiletý Lundqvist stihl jeho rekord vylepšit za 711 zápasů.

V historické tabulce jsou před ním už pouze kanadští brankáři v čele s rekordmanem Martinem Brodeurem, který si v NHL připsal 691 vítězství. Lundqvistovi patří v celkovém pořadí dvanácté místo, od první desítky ho dělí 13 vyhraných zápasů. Z aktivních gólmanů je lepší pouze floridský Roberto Luongo na šestém místě se 447 vítězstvími.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie